single-image

Altcoinler Neden Yükselemiyor ve Bitcoin’i Takip Edemiyor

Altcoins kripto para pazarında 2013’ün sonunda, 2014’ün başında, ilk olarak sadece birkaç Bitcoin kopyası Litecoin ve Namecoin olarak çıktı. Piyasanın patlaması , kapıların kripto para üretimine açılan ve sonuçta kaçınılmaz ve son derece spekülatif bir ortama açılan ICO çılgınlığına açılan Ethereum’un ortaya çıkmasından sonra oldu.

Şu anda, listelenen 2261 altcoins vardır coinmarketcap.com sitesinde . Altcoins, tanımı gereği, Bitcoin’in tasarım konseptlerine dayanan, ancak uygulamalarındaki farklar veya geliştirmelerde, ‘Bitcoin’e Alternatif Paralar’ şeklindedir.

Bunların pazarları, sahip olma oranı tek ölçüsü değildir, kullanıcı tabanı, tüccarların kabulü, her madeni para alışverişi, aktif gelişme ve piyasada bulunan kripto paraların varlığı diğer göstergelerdir.

Birçoğu, küçük kripto para birimleri ile dot.com balonunu karşılaştırır, yani bu kadar çok kripto para enflasyonu tıpkı dot.com balonunu anımsatır.

Aynı zamanda kripto para birimleri meraklısı olan tecrübeli tüccar ve yazar Peter Brandt’in de Twitter’da yazdığı, 2017’nin önceki boğa piyasasının aksine, Bitcoin’in kazandıklarının bu kez her şey üzerinde domino etkisi yaratmayacağını söyledi:

“kripto meraklıları, altcoinlerin tekrar aynısını yapmasını bekliyor – çok hayal kırıklığına uğrayabilirler”

2017’den ve öncesinde piyasaya çıkanlar Bitcoin yükselişinin her zaman bir altcoin yükselişini de takip ettiğini hatırlayacaktır.

Bu neden şimdi olmuyor ve Altcoin piyasasında ne oluyor? Altcoinler piyasası son birkaç haftadır oldukça tembel ve yavaş seyrediyor. Bitcoin’in Nisan ayında 6.000 Dolar’dan 13.880 Dolar’ a en yüksek seviyesine yükseldiğini gördük. Bunların çok azı, son zamanlarda Coinbase’de listelenen ve Nisan ayından bu yana % 800’e varan kazançlar elde eden Chainlink gibi en yüksek para birimini aştığında gerçekten iyi kazançlar elde etti.

Binance Coin (BNB), Binance kripto para da, son aylarda nisan ayındaki 17,95 ABD dolarından Haziran ayının sonunda 39,30 ABD dolarına yükselen zirve ile piyasada iyi kazanımlar kaydetti. Bu tür kazanımlar 2017 yılında daha sık görülmekteydi. Peki Neden altcoinler bu sefer krizde?

Pazar daha olgunlaştı ve çılgın ICO spekülatif ortamı o zamandan beri oldukça azaldı. Çok fazla madde içermeyen projeler var, insanlar gittikçe daha fazla dolandırıcılıktan ve ‘kripto’ şirketlerinden haberdar olmalarından dolayı hızla bir çok altcoine olan ilgi siliniyor.

Öte yandan, Bitcoin, genel bir tabloya sadece bir değer deposu olarak değil, aynı zamanda uzun vadede yenilikçi bir şirketten sürekli bir büyüme ve gelişme sağlayabilecek tek faydalı varlık olarak değil, daha fazla rekabet ile genel tabloya hükmederek güçlendi. Bir çok konuda yeni ihtiyaçlara cevap verebilecek bitcoin varken neden altcoinleri tercih etsinler.

Genel bir izleyici, Bitcoin’i sadece marka isminin popülaritesine sahip olan yavaş ve ölçeklenemez varlık olarak görmeye devam etse de, varlık, Yıldırım Ağının hızlı ve ucuz işlemlerin işlenmesindeki ilerleyişiyle diğer tüm madeni paralar karşısında inovasyon sahnesine hakim oldu. blockchain ile ilgili akıllı sözleşmeler.

Gelecek vaat eden Ethereum, ölçeklenebilirlik sorunlarını henüz çözemedi ve hisselerin fikir birliği kanıtına taşınması beklenenden daha uzun sürüyor ve tüm hodlers’in hala iyi bir yatırım olup olmadığı konusunda fikir birliği sağlamış değil.

Aynı şey, birkaç yıl önce çok umut verici görünen ve şimdi uyuyakalmış veya ölmüş gibi görünen birçok kripto para da oldu. Örneğin yeni nesil blok zinciri olarak piyasaya giren Cardano (ADA), son birkaç gündür tüm zamanların en düşük seviyesine yaklaşmıştır. Bazılarının hayatta kalacağından ve yatırımcılardan daha fazla para geleceğinden yeni inovasyon temsil edeceğinden emindir.

Şu anda, Bitcoin tahtı sağlam yenilmez görünüyor. Yeni bir altcoin sezonu uyanışı için ne kadar beklemek zorunda kalacağız, ahngi altcoinler gelecekte varlıklarını sürdürebilecek önemli sorulardır.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz