single-image

Alman Bankaları Dijital Euro Olacak Blockchain Tabanlı Para Birimine Hazırlanıyor

Alman Bankalar Birliği kısa süre önce , sayısallaştırılmış bir finansal sistemin geliştirilmesine yardımcı olan “programlanabilir dijital para biriminin” oluşturulması konusundaki konumlarını belirtti . Birlik, “Dijital Euro” olarak adlandırılan gelecekteki bir dijital para birimi için blockchain ve kriptopara teknolojilerini “temel” olarak görmektedir.Bu dijital para birimi bankaların aşağıdakileri yapmalarını sağlayacaktır:

Üçüncü taraf kuruluşlar olmadan finansal işlemleri daha hızlı yönetmek için akıllı sözleşme teknolojisini kullanın
Ekosistemlerine değerli faydalar sağlayacak bir şifreleme para birimi uygulayın
Bir müşterinin kişisel verilerini blockchain teknolojisi yardımıyla koruyarak, kağıt paraya bağlı nakitsiz ödemelere karşı daha güvenli bir sistem sağlar.

Bununla birlikte, finansal analistler “Dijital Euro” fikri konusunda çok heyecanlı değiller. Bu dijital para biriminin büyük risklere ve finansal sorunlara yol açacağına inanıyorlar.

Likidite Riski
Likidite her zaman blok zinciri bazlı para birimlerinde bir problem olmuştur çünkü bunların işlem hacmi geleneksel “dijital nakit” ile karşılaştırıldığında daha düşüktür. Bununla birlikte, uzmanlar kripto para birimlerinin likidite sorunu olmayan başarılı bir paraya sahip olduğunu göz önünde bulundurmamıştır örneğin Tether. Ulusal banka destekli kripto para birimlerinin likidite problemlerine sahip olmayacağı konusunda güvenle söylenebilir.

Geri Ödeme Sorunu
Kriptolu sabit bir madeni para ile dijital para arasındaki en büyük fark, bir kişinin 100 Dijital Euroya sahip olması durumunda, o kişinin 100 Euro’ya sahip olmasıdır. Kararlı bir madeni para ile, bir birey 100 Euro’ya eşdeğer bir dijital para birimine sahip olacaktır. Bu durumda, rezervlerin defter değerini dengelemek için bağlayıcı olmayan bir söz vardır.

Yasal sorun
Kripto para birimleri için ana engel yasallaştırma konusu olmuştur. Kripto tabanlı projelerin yasallaştırılmaması ile sonuçlanan birkaç vakaya tanık olduk. İki örnek verilebilir TON Projesi ve Facebook’un Libra olacaktır. Avrupalı ​​milletvekilleri, pan-Avrupa ödeme çözümlerini kolaylaştırmak için rekabet hukukunda bir temel oluşturmalı ve Avrupalı ​​pazar katılımcıları arasında işbirliği için yasal kesinlik sağlayacak yeni bir çerçeve oluşturmalıdır.

İlerleyen günlerde bu konuda daha net haberler gelmesi muhtemeldir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz