single-image

ABD Senatörü Bitcoin ve Diğer Kripto Paralara “yasadışı faaliyet cenneti” Dedi

ABD Senatörü Elizabeth Warren, merkez bankası destekli dijital para biriminin (CBDC) geliştirilmesiyle ilgili bir oturum sırasında kripto varlıklara karşı dolandırıcılık, kirlilik ve fidye yazılımı saldırılarını kolaylaştırmadaki rollerini eleştirdi.

Kriptolar berbat ve değişkendir Warren açıklamasına kripto para birimlerini “gerçek para birimine dördüncü oranlı bir alternatif” olarak adlandırarak başladı. Ona göre, “bir şeyler alıp satmanın berbat bir yolunu”, “berbat bir yatırımı” ve “yasadışı faaliyet cenneti”ni temsil ediyorlar. Doların aksine, spekülatif günlük tüccarların kaprislerine bağlı olarak değerleri çılgınca dalgalanıyor. Sadece son iki ayda Dogecoin’in değeri on kattan fazla arttı ve ardından %60 düştü. Bu, spekülatörler ve dünlük yatırımcılar için işe yarayabilir, ancak ödeme almak ve günlük harcamalar için kullanmak için düzenli bir değer arayan sıradan insanlar için değil.
Çoğu kripto para biriminin son derece değişken olduğuna ve bu nedenle bir değişim aracı olarak kullanılmaya uygun olmadığına inanıyor. Ayrıca, sektördeki tüketici koruma yasalarının eksikliğinden bahsediyor, bu da genellikle dolandırıcılık kurbanlarını çok az veya hiç yasal başvuru yolu bırakmayan zayıf düzenlemeler.

Kripto paralar yasadışı finansman için kullanılıyor Kripto para birimlerinin yasa dışı faaliyetleri nasıl kolaylaştırdığına dair yorum yapan Warren, Colonial Pipeline ve JBS’ye yapılan son fidye yazılımı saldırılarına atıfta bulundu. Her iki durumda da saldırganlar kripto ödemeleri talep etti.

Bir kripto para birimiyle başarılı bir şekilde ödenen her hack, daha fazla bilgisayar korsanının daha fazla siber saldırı denemesi için bir reklam haline gelir. Diyerek sözlerine devam etti. Senatörün geniş konuşması sonucunda kripto paralar için iyimser olmadığı düşünülebilir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz