single-image

IMF El Salvador’un Bitcoin Kararına Karşı Endişelerini Dile Getiriyor

El Salvador’un Bitcoin’i yasal olarak kabul etme kararının ardından , Uluslararası Para Fonu (IMF), ülkenin yeni kararı ile ilgili “ekonomik ve yasal” endişelerini dile getirdi. Reuters’in bildirdiğine göre, IMF sözcüsü Gerry Rice kararın endişe uyandırdığını söyledi.

Bitcoin’in yasal olarak benimsenmesi, çok dikkatli analiz gerektiren bir dizi makroekonomik, finansal ve yasal sorunu gündeme getiriyor. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve yetkililerle istişarelerimize devam edeceğiz.
IMF’den Perşembe günü yapılan basın toplantısında, grubun kararla ilgili olarak El Salvador’un ulusal hükümetiyle görüşeceği de belirtildi. Görüşmelerle ilgili henüz bir bilgi yok.

El Salvador’un başkanı Nayib Bukele tarafından açıklandığı gibi, yeni Bitcoin Yasası kısa sürede ülkeye sermaye çekmeyi, daha fazla iş yaratmayı ve “resmi ekonominin dışındaki binlerce kişiye finansal katılım sağlamayı” amaçlıyor. Bukele, hareketin ülkesinin ekonomik istikrarını güvence altına almaya yardımcı olabileceğinden emin.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz