single-image

Zimbabve Dolarının Bitcoin Fiyatına Etkisi Hissediliyor (1 BTC = 76.000 Dolar)

Bitcoin’in bir ekonomiye yön verebilmesi gerçekleşiyor. Zimbabwe Doları tekrar geri dönüyor, ülke vatandaşları birçok sorunla karşı karşıya kalıyor. Ek olarak, yerel fiat para birimi vatandaşlar tarafından reddedilmekle karşı karşıya kalıyor ve ülkedeki Bitcoin tutkunlarının, devasa bir primler nedeniyle BTC almaları zor hale geliyor.

Bitcoin, avantajları ve merkezi otoritelerin katılımı nedeniyle fiat için geçici çözüm olarak devreye girdi. Fiat’ın yerini almasa da, insanlar arasında “değer deposu” ve ilişkisiz bir varlık olarak popüler olmayı başardı

Bu durumda Zimbabve’nin durumunu ele alan eToro’nun Kıdemli Analisti Mati Greenspan, Zimbabwe’nin Dolar’ının yeniden doğuşunun Bitcoin fiyatının ülkede yükselmesine neden olduğunu söyledi.
“Zimbabwe ülkesi, Zimbabwe Doları’nı geri getirdiklerini açıkladığında, Afrika ülkesinde bitcoin fiyatının neden yükseldiğini anlamak zor değil.”

LocalBitcoins’te 1 Bitcoin fiyatı 76.312 Amerikan Dolarına kadar ulaştı ve ödeme yöntemi olarak Zimbabwe tabanlı bir mobil ödeme yöntemi olan EcoCash oldu. Greenspan, bunun “ABD doları cinsinden ticaret” in “ani” yasaklanması nedeniyle olduğunu ve “birçok yerlinin EcoCash varlıklarını mümkün olan her şekilde kullanmaya çalışacağını” .

@IvanOnTech, tweetlendi,

“Bitcoin şu anda Zimbabve’de 76.000 dolardan işlem görüyor. Uluslararası fiyatlara göre % 600 yüksek. İnsanlar yolsuzluk ve aşırı şişirilmiş para birimlerinden finansal olarak çıkma konusunda umutsuzluk vardır. Dünyanın umutsuzca Bitcoin’e ihtiyacı var !!! ”

Greenspan son olarak,

“Beni yanlış anlamayın, ZWL için BTC ticareti konusunda hala önemli bir primi var, ancak EcoCash’i USD karşılığında döviz kuru alabilen bir Zimbabwe bankasında bir temasa geçmediğiniz sürece, marjlar muhtemelen değmez olacaktır. Ve eğer yaparsan, bana haber ver ki defterimi yükleyeyim. Seninle geliyorum!!”

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz