single-image

Vitalik Buterin Ethereum 2.0 Hakkında Konuştu

Vitalik Buterin, Ethereum’un ölçeklendirme projesinin gelecek yılın başındaki aşamasını başlatması konusunda “çok güvende” , ancak daha azını engellemek için blok zinciri kullanacak insanları teşvik ediyor.

Ethereum’un kurucusu fikirlerini paylaştı ve salı günkü podcast sırasında, özgecilik ve Facebook’un Libra Kriptosu gibi farklı konularda açıklamalar yaptı.

Ethereum’un ölçeklendirme magnum opus’un teknik yönlerinin iyi olduğunu ve ağın “saniyede on binlerce işlem yapmayı” amaçladığını söyledi.

Fakat gerçek dünya etkileşimleriydi – teoriler vahşi doğada salıverildiğinde ne olacağını – yine de onu endişelendiriyordu. Ve onun korkularının çoğu, insanların yeni bir Riske İlişkin Kanıt Kanıtı ağını amaçlandığı gibi merkezi olmayan bir şekilde mi kullanacağına ya da kolay olanı seçip “ hisselerini ” bir borsaya atamaya mı dayanıyordu .

Buterin, “Örneğin, insanlar tembel olacaklar ve tüm esnetme düğümlerini çalıştıracaklar” dedi. “İnsanlar tembel olacaklar ve paralarını Binance’a göndererek tüm risklerini üstlenecekler ve Binance herkesin parasını ödeyecek mi? İnsanlar güvensiz olan ve aynı zamanda saldırıya uğrayan bir grup insanın yol açabileceği yollarla mı gelecekler? Ve gerçekte ne kadar ademi merkeziyetçi olacak? ”

“Belirsizliklerin bir kısmının zaten çözülmeye başlandığını söyledi:“ Gösteri olmadığına eminim ”dedi ve platformun kendi türünün ilki olacağını söyledi.

Buterin ayrıca, Ethereum geliştiricilerinin, yakın zamanda kendi riskli kanıt zincirini başlatan Cosmos yarışmasında rakip blok zincirinde ortaya çıkan olayları izlemekten “biraz” öğrendiklerini itiraf etti .

“Elbette,” diye ekledi, “Ethereum 2.0 başladığında, ilk önce kendimizi kanıtladığımız, sonra biraz kanıtlanacak, kendisinin kanıtlayacağı bu tür çok yönlü bir stratejiyi alıyoruz. Kırma işlemi Sharding.”

Kayıt sırasında, Buterin’in Ethereum’da yapılacak değişikliklerle ilgili heyecanı hissedilirdi. Sharding, blok zincirin mevcut tüm platformlardan daha hızlı olmasını sağlayacaktır.

“Şu anda var oldukları gibi blokajlar birçok yönden şaka, değil mi? Saniyede 15 işlem gibi… bunun üzerine dünya ekonomisini çalıştırmayacaksınız… Bu yüzden Ethereum’u gerçekten, tamamen gurur duyacağımız bir sisteme dönüştürdüğüm için kesinlikle çok heyecanlıyım ”dedi.

Buterin’in Ethereum için planlarında oldukça hırslı. Geçmişte Ethereum 1.0 Dünya bilgisayarı kurmak için insanların bölük pörçük girişimi olduğunu ancak Ethereum 2.0 aslında dünya bilgisayarı olacak. ”

Blok zincirlerine odaklanmanın neredeyse tamamen kripto para birimini oluşturduğuna inanıyor, ancak onu gerçekten heyecanlandıran şeyin ötesinde yatan şey bu.

Üç saatlik kayıt sırasında, matematik ilkesine dayanan, kamu yararı için projeleri finanse etmenin bir yolu olan ikinci dereceden finansmana olan tutkusu hakkında konuştu . Katılımcıların bir mesele hakkında ne kadar güçlü hissedeceklerini ifade etmeleri gerektiğini ifade ettikleri toplu karar alma prosedürü ikinci dereceden oylama ile çözülebilen birçok sorunu araştırdı.

Ayrıca, “sosyal anahtar kurtarma” olarak adlandırdığı ve anahtar bir adres kaydetme yöntemi olarak gösterdiği gayreti tekrar gözden geçirdi ve “blokajları sadece verimsiz veya ihtiyaç duyduklarından daha fazla kullanan” kişilerin sayısını azalttı.

Buterin, eleştirilen istikrarlı madeni paraların insanların çıkardığından daha istikrarlı olduğuna inandığını söyledi . “En iyi duruma getirmeye çalıştığınız şey, günlük hareketlerin iyi olmaması anlamına geliyor, bu olasılığını minimize ediyor sadece bir gün aniden felaket bir şey yaptı ”dedi.

Buterin, insanların anonim kalmanın ne kadar zor olduğunu hafife aldığını ve kripto para birimi suçunu abarttığını söyledi. Ancak AI’nın yarattığı ve “akıllı sistemleri kontrol etmek için aptal sistemleri kullanmak” gibi risklerin farkında. Ancak, teşviklerin işleri geliştirmek için kullanılabileceğine inanıyor.

Belki de en şaşırtıcı olanı, “pek çok teknik açıdan Facebook’un Libra’sı Ethereum ile aynı olduğu” görüşü idi.

Libra’nın temel katmanında “mahremiyet kesinlikle berbat” diyerek açıklayıcı bir açıklama yapmayı nitelendirmeye devam etti. Ancak Facebook’un hegemonyadan uzaklaşmaya çalıştığını belirtti. .”

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz