single-image

Bitcoin Baskınlığı, % 70’in Üzerinde Seyrediyor

Geride kalan son birkaç gündür beş rakamın altında alım satım yaptıktan sonra, dün bitcoin 10.000 doların üstüne çıktı ve Temmuz 2017’den bu yana ilk defa pazar baskınlığı % 70’in üzerine ulaştı. Pazar verilerine göre en büyük altcoinler olan Ethereum pazar payının % 7.3’e ulaştı. Ripple’in XRP’si % 4.3 oranında duruyor. BTC’nin artan hakimiyeti ve fiyat artışı, ABD ile Çin arasındaki ticari gerilimlerin yoğunlaşmasıyla ortaya çıkıyor.

Açıkçası, durum böyle değildi. İki büyük ekonomi bunun yerine Pazar günü birbirlerinin ihracat / ithalatlarına yeni tarifeler uyguladılar. Ham petrol, ABD-Çin savaşının başlamasından bu yana ilk kez hedeflendi. Pekin, ham petrolün % 5’ini artırırken, ABD 125 milyar dolar’dan fazla Çin malına % 15 tarife uyguladı. ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakereleri oldukça uzun bir süredir durgunluk gösteriyor ve bu 2019 boyunca devam edebilir.

Bununla birlikte, küresel pazarların ABD-Çin ticaret savaşından sarsmasıyla, bitcoin yatırımcılara daha çekici geliyor gibi görünüyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Peter Schiff, bitcoin fiyatı ile ABD-Çin savaşı arasındaki bu inkar edilemez ilişkiyi kabul etti.

“Ticaret gerilimleri arttıkça ve yuan düştüğünde, Bitcoin 10.000 doların üstünde işlem görüyor. Ancak, bu yükselişin altına benzer bir şekilde güvenli liman alımını olduğu yutturmacasına inanmayın. Bitcoin güvenli liman arayan yatırımcılar tarafından değil, olduğu gibi bahis yapan spekülatörler tarafından satın alınmaktadır! ”

Schiff’in spekülasyon için arandığına inanmasına rağmen , ticaret savaşının her seferinde daha da kötüleşmesi bir tesadüf değil, bitcoin fiyatlarının art arda artması. Her şeye rağmen, bitcoin hem spekülasyon hem de sermaye koruması için çekici hale geliyor ve kesin bir kazanç kapısı durumunda.

2 Eylül’de, Bitcoin 9,355 dolar’a kadar düştükten sonra 10.000 doların üzerinde şaşırtıcı bir yükseliş yaptı . Lider kripto 10,668 dolar seviyesinde işlem görüyor ve 24 saat % 6.65 kazandı. BTC’nin baskınlığı CoinMarketCap verilerine göre % 70.4 seviyesinde dalgalanıyor.

Açıkça görülüyor ki, Bitcoin (BTC) tarafından elde edilen bu kazanımlar, genel piyasa hakimiyetinin 15 milyar dolar ila 265 milyar dolar artmasına büyük ölçüde katkıda bulunmuştur; Buna göre, XRP sadece % 1,85 oranında artarken, ETH % 3,00 oranında yükseldi ancak henüz 180 dolar ve altında mücadele ediyor.

Trader Josh Rager , BTC’nin hâkimiyetinin, özellikle Bakkt’ın fiziksel olarak yerleşik bitcoin vadeli işlemlerinin piyasaya sürülen resmi lansmanı gibi olumlu temelleri nedeniyle yüksek kalacağı konusunda iyimser .

“Temmuz 2017’den bu yana % 72 ile en yüksek seviyesindeyiz. Bakkt’ın gelmesiyle, yakın zamanda BTC pazarının hakimiyetinde güçlü bir geri çekilme görmeyebiliriz.”

Altcoin Balonu Patlamış Olabilir
Hem analistler hem de kripto tüccarları çok uzun zamandır altcoinlerin yok edileceğine işaret ederken, birkaç tanesi de bir alt sezon umuduna sarılmış durumda. Üst düzey birkaç altcoin dışında, geri kalanı durumu kötüleştiren 1 milyar doların altında piyasa kapitalizasyonuna sahip olanlar için durum pek iç açıcı gözükmüyor. Bitcoin meraklısı Anthony Pompliano’nun geçtiğimiz ay geç belirttiği gibi düşük likidite altcoinler kripto borsalarından başlatılabiliyordu .

Keizer Report’un sahibi olan Max Keizer, bu hafta, altcoinlerin toparlanmayacağına dair şaşırtıcı bir iddiada bulundu. O tweetledi :

“Alts asla geri gelmeyecek… Üzgünüm.”

Emekli tüccar Peter Brandt da benzer düşünceleri paylaştı. BTC’nin dünkü ralliyi takiben “gerçek ve kalıcı değere sahip tek şifreleme para birimi ” olarak statüsünü güçlendirdiğine inanıyor .

“Altcoin bağımlıları ne zaman anlayacaklar ki BTC gerçek ve kalıcı bir değere sahip olan kripto paradır. ”

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz