single-image

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, 2019 Yılında Kripto Para Petro ile Petrol Satışına Başlanacak Dedi.

Venezüella’nın Başkanı Maduro, petrol satışları için tartışmalı petro kripto parası ile gelecek yıl başlayacak kullanımında ABD dolarının baskısını tersine çevireceğini söyledi.

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Perşembe günü devlet televizyonu TeleSUR’un yayınladığı bir rapora göre , hareketin doların sektördeki hakimiyetini en aza indirmeyi ve küresel pazarı çeşitlendirmeyi hedeflediğini söyledi. Maduro basına şöyle demişti: “2019’da, Petrol Satışı için petros ile satılacak bir programımız var ve bu şekilde Washington’un kullandığı bir para biriminden kurtulmaya devam edeceğiz.”

Başkanın, ABD liderliğindeki yaptırımların Venezüella ekonomisi üzerindeki olumsuz etkisini engellemek için belirteci kullanması için altı yıllık bir mali plana sahip olduğu bildiriliyor. Planın  bir dizi para birimiyle işlem görmesini de içerdiği bildirildi.

Maduro bu hafta başlarında Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Maduro, Rusya’nın halihazırda Çin yuanında petrol ve diğer ürünler ticareti yaptığını ve Venezüella’nın tüm petrol ürünlerini petros olarak satmak için kendi örneğini izleyeceğini ekledi.

Geçtiğimiz ay Venezüella’nın petrol bakanı ve devlete ait petrol şirketi PDVSA’nın başkanı Manuel Quevedo, ülkenin petrol ihracatçı ülkeleri (OPEC) 2019’da “dijital para birimi destekli petrol satışı” olarak sunacağını açıkladı. ” Venezüella , Ekim ayında bir hükümet portalı aracılığıyla vatandaşlara petro (kripto para) satmaya başladı ve pasaport almak isteyen kişiler tarafından kullanılması gerektiğini söyledi. Venezueal en yeni ulusal para birimi, egemen Bolivar.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz