single-image

Türkiye’de Kripto Para Birimleri Açısından Zorlu Günler

Türkiye’de kripto para piyasalarında sular bir türlü durulmuyor. Her gün yeni bir haber ve olay kripto para takipçileri ve ticaretine darbe vuruyor. Son haber Vebitcoin beklenmedik bir şekilde kapandı ve müşteriler tam bir şok yaşıyorlar . Bu, Türkiye’deki tüm alım satım ve para çekme işlemlerini aniden durduran ikinci kripto ticaret platformu oldu.

Vebitcoin yaptığı duyuruda Bitcoin, ethereum ve diğer kripto para birimleri ticareti için bir kripto para borsası, olası bir çıkış dolandırıcılığı korkusu ortasında faaliyetlerini durdurdu.

Şirket, Cuma günü kendi web sitesinde, kriptoya artan ilginin beklenmedik olduğunu ve şirketi “mali açıdan zor bir duruma” soktuğunu belirten bir mesaj yayınladı. Borsa, “Tüm düzenlemeleri ve talepleri yerine getirmek için faaliyetleri durdurmaya karar verdik,” diyerek, yakında daha fazla bilginin paylaşılacağını sözlerine ekledi.

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) , Vebitcoin ile bağlantılı olan tüm banka hesaplarını dondurdu ve vakayla ilgili bir soruşturma başlattı. O zamandan beri borsa CEO’su İlker Baş ve diğer üç yetkilinin tutuklandığı söylentileri duyulmaktadır. Daha önce de belirtildiği gibi, Vebitcoin bir hafta içinde ticareti ve para çekme işlemlerini aniden durduran ikinci Türk kripto borsasıdır. Bu haftanın başlarında, polis Thodex borsasıyla bağlantılı olduğuna inanılan yaklaşık 62 kişiyi tutukladı ve 16 kişi için tutuklama emri çıkardı. Borsanın CEO’su Faruk Fatih Özer’in ülkeden kaçtığı ve kullanıcıların 2 milyar dolarlık fonunda yanında götürdüğü bildirildi.

Kapanmadan hemen önce, Vebitcoin’in günlük ticaret hacmi CoinMarketCap’ten alınan verilere göre yaklaşık 59 milyon dolar civarındadır.

Her iki Türkiye merkezli kripto para borsası Vebitcoin ve Thodex’in hikayeleri, Türkiye’deki kripto para yatırımcıları için oldukça kasvetli bir dönemde ortaya çıkıyor. 16 Nisan’da Merkez Bankası , potansiyel “onarılamaz” hasar ve işlem risklerini gerekçe göstererek yeni yasak duyurusunu yapmıştı . 30 Nisan’da yürürlüğe girecek olan yasak, ödeme hizmeti sağlayıcılarının kripto borsaları için fiat onramps sağlamasının yanı sıra ödemeler için kripto para birimlerinin kullanılmasını da yasaklayacaktır.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz