single-image

Türkiye de Banka Hesaplarına Haciz Konulanların Sayısı Artarken Bitcoin Bir Çözüm Olabilir

Bitcoin’in hiçbir değeri olmadığını ya da hiç faydası olmadığını iddia eden bir çok kişi olsa da, Türkiye’de yeni bir gelişme, birçoğunun neden Bitcoin için fiat para birimini yerine seçtiğinin mükemmel bir örneği olabilir.

Devam eden ekonomik zayıflık ve bazı yaptırımlar arasında, milyonlarca Türk vatandaşının, banka hesaplarında elektronik ortamda haciz ihbarı gördüklerini ve hesapta tutulan paralarına erişimlerini kısıtladıkları bildiriliyor.

Tüm bankalarda gerçekleşen haciz, vatandaşların hükümete borçlu olduğu için uygulanmıştır (vergiler ve sosyal güvenlik borçları), ancak yetkililerin öngördüğü belli bir miktarın üstünde borçlu olanları etkilediği bildirilmekte.

Yerel basında çıkan haberlere göre , ülkenin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Temmuz ayında yaptığı açıklamada, hükümetin borçlarını ödemek için bir şekilde yardım sağlayacağını belirtmişti.

Bir borç yeniden yapılandırması, vatandaşların bekledikleri bir şeydi, fakat Bakan bu hafta yeni bir Ekonomik Politika açıkladığında bahsetmediği için bekleyen milyonlarca vatandaş için hayal kırıklığını oldu denilebilir.

Bir hayal kırıklığı yeterli değildi gibi, vergi uzmanı Nedim Türkmen’in vergi ödemesi olan 2,5 milyon kişi ve şirketi ve ödenmemiş sosyal güvenlik borçları olan 800.000 kişiyi etkileyeceğini tahmin eden elektronik haciz bildirimi oldu.

Bu kuruluşların borcunun 150 milyar Türk Lirası (yaklaşık 26,3 milyar ABD Doları) değerinde olduğuna inanılmasına rağmen, Türkmen’e göre hesap dondurmanın zamanlaması da elverişli değildir ve başka etkileri olabilir.

Örneğin, ayın başında, etkilenen şirketler için çalışan işçilere yapılan maaş ödemesinin erteleneceği, şirketlerin vergi yapılandırmaları yada indirimleri bekledikleri düşünülerek “özel sektör için son derece olumsuz” olarak nitelendiriyor.

Tahmin edilebilir en yüksek sonuç, bazı şirketler ve bireylerin borçları haciz edilirken iflas edeceği, çalışanların da işlerini kaybetme ihtimalinin yüksek olacağı yönündedir.

Makul bir şekilde, borcun yapılandırılması en iyi davranış olmamakla birlikte, bir hükümetin Bitcoin gibi izinsiz bir ödeme sistemine geçişle bir düğmeyi tıklatarak milyonlarca vatandaşın banka hesabına hızlı bir şekilde erişebileceği bir sistem söz konusu olabilir.

Türkiye’nin, kripto para birimlerine yatırım yapılan en fazla sayıda Avrupa vatandaşına ev sahipliği yaptığını gösteren yakın tarihli bir anket ile , “güle güle bankalar, bitcoin satın alma” hareketi önümüzdeki aylarda artan bir önem kazanırsa, bu sürpriz olmaz.

Dahası, Küba , Venezuela ve Kuzey Kore gibi diğer onaylanmış ülkelerin zaten Bitcoin’i kabul ettikleri göz önüne alındığında , bu hafta Türkiye’deki hacizler belki de kripto para biriminin daha fazla benimsenmesi için katalizör olabilir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz