single-image

Sonunda Tom Lee Bitcoin Fiyatlarını Tahmin Etmeyi Bırakıyor

Artık hemen herkesin tanıdığı ünlü Bitcoin uzmanı ve Fundstrat Küresel Danışmanı Tom Lee, Bitcoin fiyatını öngörmekten vazgeçiyor.

Tom Lee, 13 Aralık tarihli müşterilerine verilen bir notta şunları yazmıştı “Bize hedef fiyatlardan söz eden insanlardan sıkıldık. Kripto piyasasındaki doğal dalgalanmalar nedeniyle, gerçeğe uygun değerin gerçekleşmesi için herhangi bir zaman dilimi yada tahmin açıklanmasına son vereceğiz”.

Aslına bakarsanız bu tahmin oyunundan vazgeçme kararı bir sürpriz olarak görülmemektedir çünkü tahminlerin son derece iyimser olduğu ve bu yıl gerçek fiyatlardan çok uzaklarda olduğu aşikardır Tom Lee Bitcoin’in yıl ortası itibariyle 20.000 ABD Dolarına geri dönebileceğini ve hatta Aralık ayı sonunda 25.000 ABD Dolarına ulaşabileceğini söyleyerek başladı tahminlerde bulunmuştu . Daha sonra bu yıl sonu tahminini güncellemiş ve 22.000 ABD Doları – 20.000 ABD Doları seviyesinde olabilecek şekilde düzeltmişti. Tom Lee Kasım ayında yaptığı ön görüsünde , Bitcoin’in 5.500 ABD Dolarına civarında işlem yaptığı sırada yaptığı tahmininde ,fiyatın kalan ayda üç katı kadarf artacağını belirtti .

Şu an 2019’dan önceki son on günde bulunuyoruz ve fiyat Tom Lee’nin tahminleri takip etmeyi inatla reddediyor, şu anda 4,000 USD civarında işlem görüyoren BTC Tahminlerin çok uzağında görünüyor ve Tom Lee de,bir başka açıklamasında pazarın yanlış olduğunu ve Bitcoin’in gerçek değerinin 13,800 ABD Doları ile 14.800 ABD Doları arasında olduğunu, aktif cüzdan adreslerinin sayısı, hesap başına kullanım ve tedarik etmeyi etkileyen faktörler göz önünde bulundurulduğunu söylemekten vazgeçmemişti . Bu açıklaması tahmin oyununu tamamen bırakmadan önce verdiği son tahmini olacaktı.

Kripto Para ve Bitcoin fiyatları için Tom Lee tahminleri tutmayan tek kişi değil . Birçoğu, Aralık 2017’de, Kripto Paraların tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştığı zamana benzer şekilde yıl sonunda yükseliş umuyordu ve Bitcoin’in kendisi neredeyse 20.000 ABD Dolarına tırmandığı günlerin benzerleri bekleniyordu. Aksine, 2018 birçok kişiyi hayal kırıklığına uğrattı, ancak internet unutmuyor ve sektördeki diğer önemli isimlerin tahminlerinin çoğu hala ortada durmaktadır.

Örneğin, Mayıs ayında, BitMEX’ten Arthur Hayes, Bitcoin’in 2018 yılı sonuna kadar 50.000 ABD Doları değerinde olacağını tahmin etse de, Kasım ayında şimdiden 2.000 ABD Doları – 3.000 ABD Doları arasında bir rakamdan bahsediyordu. 2017 yılının Kasım ayında, Galaxy Digital’den Mike Novogratz, Bitcoin’in 2018’de 40.000 ABD Dolarına ulaşabileceğini tahmin etti ve Bu yılın Kasım ayında, fiyatın, kurumsal yatırımcılar işe girene kadar, 3.000 ABD Dolarına- 6.000 ABD Dolarına aralığında olacağını tahmin ederek kendi tahminini değiştirdi.

En sansasyonel tahminlerden ve kişilerden olan,ünlü yazılımcı John McAfee, Bitcoin’in 2020 yılı sonuna kadar 1 milyon ABD Doları’na ulaşacağını tahmin etmesiyle dikkatleri üzerine çekmişti. Hatta McAfee’nin gerçekleşmemesi durumda ulusal televizyonda kendi cinsel organlarını yemeye söz verdiği biliniyor.

Daha başka tahminlerde var, daha az dikkat çeken tahminler arasında Bitcoin’in 2022 yılına kadar 250.000 ABD Dolarına ulaşacağı “ ruhlar tarafından bildirilen” yatırımcı Tim Draper ; Anthony Pompliano, bir dijital varlık yönetim firması olan Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı ve ortağıdır. BTC , bu yılın sonunda 50.000 ABD Dolarına yükselecek tahminini yapmıştı.

Tahmin yarışı halen sürmekte ancak piyasa gerçekleri bunların bir çoğunu silmektedir. Yatırım yaparken çok iyimser tahminlere fazla kapılmamasını gösteren bir çok örnek var. Siz siz olun paranıza yön verirken çok dikkatli olun, parayı kazanan sizsiniz. Başkalarının uçuk kaçık tahminlerine bakmadan önce piyasa haberlerini yakından takip edin. daha gerçekçi ve ayakları yere basan insanları dinleyin.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz