single-image

2010 Yılında 10.000 Bitcoin ile Sadece 2 Pizza Alınabiliyordu

22 Mayıs 2010’da, Florida yazılım programcısı olan Laszlo Hanyecz, 10.000 Bitcoin karşılığında iki Papa John pizzası satın aldı. Birisinin Bitcoin ile bir şey satın aldığı ilk işlemlerden birisi oldu.
Hanyecz , satın aldığı iki Papa John pizzasının birkaç fotoğrafını yayınlamadan önce , “Sadece 10.000 bitcoin’i başarılı bir şekilde pizza karşılığında takas ettiğimi bildirmek istiyorum,” demişti.

O iki pizza o sırada 41 dolara mal oluyordu. Bugünün 10.000 bitcoin 384 milyon dolara karşılık geliyor . Bitcoin’in geçen ay tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64.000 dolar üzerindeki fiyatına göre, bu iki pizza 640 milyon dolar değerinde oluyor.

Şubat ayında bir Bloomberg röportajında Hanyecz, pizza satın almak için nakit kullanmayı tavsiye etmesine rağmen, satın alma işleminden hiçbir pişmanlık duymadığını belirtti. Her bir Bitcoin’in sadece birkaç sent değerinde olduğu 2010’da Bitcoin’e sıkıca tutunma fikri mantıklı gelmiyordu. Voyager Digital’in CEO’su ve kurucusu Steve Ehrlich, “O zamanlar Bitcoin’in somut değeri düşünülemez görünüyordu ve geleceği belirsizdi, bu nedenle biri bunun eğlenceli bir sosyal deney olduğunu haklı çıkarabilirdi.”

Kripto Para dünyası bu günü özel bir gün olarak kutlamaya devam ediyor. Diğer yandan artan transfer ücretleri düşünüldüğü zaman artık bitcoin ile bir pizza satın alma fikri pek pratik görünmüyor.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz