single-image

Singapur Merkez Bankası Ödeme Sisteminde Blockchain Kullanacak

Singapur Para Otoritesi (MAS), çok çeşitli para birimlerini idare edebilecek yeni bir sınır ötesi ödeme sistemini tamamlamıştır. Bu yeni sistem blockchain teknolojisi kullanılarak inşa edildi ve Project Ubin girişiminin bir parçası olarak geliştirildi.

Bir de serbest bırakılması MAS tarafından, yeni proje JPMorgan ile işbirliği içinde geliştirilen açıkladı Temask birden fazla para anlaşma işletmeler için maliyet verimliliği artırmak hedefi ile.

Platform şu anda onu diğer ticari blok zinciri uygulamalarına entegre etmenin ne kadar kolay olduğunu belirlemek için test ediliyor. Merkez bankasına göre, birkaç seçilmiş uygulama ile test edilmiştir.

Bu sistemin nihai amacı, dijital belirteçler veya merkez bankası dijital para birimi (CBDC) vermektir. İlk test, platformun oldukça başarılı olduğunu ve testin ikinci, üçüncü ve dördüncü aşamalarının sonuçlarının 2020’nin başında açıklanması gerektiğini ortaya koydu. Rapor, test sonuçlarını içerecek ve ayrıca blok zinciri temelli faydaları da ekleyecektir. ağ ve ağın sağlayacağı ek özellikler.

Bu proje şu an üç yıldan beri gelişim aşamasındadır. Projenin ikinci aşaması ilk kez 2017 yılında ilan edildi. Projenin asıl odağı, Blockchain teknolojisini kullanarak Singapur dolarını sayısallaştırmaktı. İlk testlerin olumlu olduğunu kanıtladıktan sonra, özellikle gerçek zamanlı bilgileri gösteren yerleşim sistemleriyle ilgili olarak, geliştiriciler, platformla test etmek için yeni bir uygulama grubunu dahil etti.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz