single-image

Bakkt Birinci Hafta Hacmi Diğer Borsalardaki Sadece 4 Dakikalık Ticaret Kadar

Geçtiğimiz hafta, Bakkt adlı Bitcoin vadeli işlem masasının lansmanı ile Intercontinental Exchange’in kripto alanına girmesi beklenmektedir . Bitcoin’in bir sonraki boğa koşusunu harekete geçirecek bir olay olarak başlatılmış olmasına rağmen, şimdi işlemlerinin ilk haftasında çöktüğü , hayal kırıklığı yaratan bir durum olarak görünmekte. Edinilen verilere göre, işlem hacminin ilk haftasının tamamı , diğer kripto pazarlarındaki borsalarda kabaca dört dakika süren Bitcoin ticareti tutarı kadardır .

Bakkt , New York Borsası Bitcoin vadeli işlem masası olduğunda beklenti Bitcoin’i yeni bir tüm zamanların en yükseğine çıkartacak kıvılcım olması gerekiyordu fakat piyasaya sürülmesinden sonra Bitcoin’in son fiyat çöküşünün 24 saatten az bir sürede gerçekleşti.

The Block’un Araştırma Direktörü Larry Cermak’a göre, Bakkt’ın piyasaya sürülmesinden sonraki ilk haftada, platform Bitcoin sözleşmelerinde yalnızca 6,5 ​​milyon dolar alabildi. Cermak, abismal hacmin kabaca, son zamanlarda ABD’li yatırımcıların aksi takdirde sınırlandırılması gereken bir yerde işlem yapmasına izin veren borsaya bakan CFTC’den bir probun odak noktası olan BitMEX’te 4 dakikalık işlemin eşdeğeri olduğuna dikkat çekiyor.

Ancak bu kısıtlama, tüccarların başka platforma akın etmesini engellemedi ve haftalık BitMEX’in platformunda işlem yaptığı 14 milyar doların üzerinde işlem gerçekleşti. Diğer platformlar Bakkt’ın işlem hacminin kıyaslandığında zayıf görünmesini sağlıyor PrimeXBT haftalık 3.3 milyar dolar kadar işlem yaparken, Deribit’in işlem hacmi hafta da yaklaşık 1.4 milyar dolar.

Yakın zamanda piyasaya sürülen Binance vadeli işlem ticareti bile her hafta 1.9 milyar doların üzerinde işlem görüyor.

Ancak Cermak’ın işaret ettiği gibi, iki veri noktası gerçekten o kadar karşılaştırılabilir değil. BitMEX , PrimeXBT , Binance ve diğerleri, öncelikle Bakkt’ın tasarlandığı kurumsal yatırımcılar için değil, perakende kripto yatırımcıları içindir.

İşlem hacmi yetersizliği, kurumsal yatırımcıların ilgisizliğini daha da gösterebilir ve bu sadece Bakkt’ın kendisine özgü değildir. Kurumsal yatırımcıların Bitcoin sözleşmelerinde işlem yapabilmeleri için bir başka platform olan CME Futures, yalnızca BitMEX ve diğerlerinde işlem hacminin çok altında, haftada sadece 19 milyon dolar kazanıyor.

Ne olursa olsun, kripto topluluğunun gerçeğe karşı beklentileri göz önüne alındığında Bakkt’ın lansmanında hayal kırıklığına uğradığı anlaşılabilir, ancak hem Bakkt hem de Bitcoin için henüz erkendir ve ICE gibi bir markanın piyasaya girmesinin önemi henüz anlaşılamamıştır.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz