single-image

SEC Komisyocusu Bitcoin ETF’nin ‘Sonunda’ Onaylanacağını Söyledi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndaki (SEC) bir komisyoncu bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) nihayetinde onaylanacağına inandığını açıkladı.

Robert J. Jackson Jr., hükümet odaklı haber kaynağı Çarşamba günü Roll Call tarafından yayınlanan röportajda şunları aktardı;

“Sonunda, birinin orada belirlediğimiz standartları yerine getireceğini düşünüyor muyum? Öyle umuyorum, ve evet öyle olacağını düşünüyorum. ”

SEC onayına yönelik bir dizi bitcoin (BTC) ETF teklifi sunuldu, ancak hiçbiri henüz yeşil ışığa sahip değil.

SEC Başkanı Jay Clayton, piyasa manipülasyonu ile ilgili endişeler giderilinceye kadar bir kripto para birimi ETF onayına giden bir yol görmediğini söyledi .

SEC, bugüne kadar en az 10 teklif vermeyi reddetti . Geçen Ağustos ayında da geri çevirdi ProShares, Direxion ve GraniteShares gibi. Ancak bir gün sonra, düzenleyici teklifleri yeniden gözden geçireceğini söyledi .

Temmuz ayında, SEC ikinci kez Cameron ve Tyler Winklevoss’un Bats BZX Borsası’nda bir bitcoin ETF’yi listeleme önerisini reddetti .

Winklevoss’un teklifini Roll Call ile tartışırken Jackson, “zor bir durum değil” dedi, ancak piyasada “çok ciddi” bir likidite sorunu varken yatırımcılara manipülasyon ve zarar riski çok büyüktü.

“Piyasa katılımcılarının fikirlerle gelmeye başladığını söylemekten mutluyum. Yatırımcıları gerçekten koruyan bir tane bulup bulmayacağımızı bilmiyorum, ama [Winklevoss] davasının özellikle yakın olmadığını biliyorum. ”

Bir diğer SEC komisyoncusu bir bitcoin ETF olasılığı konusunda daha pragmatik olmuştur. Geçtiğimiz Temmuz ayında, Hester Peirce Winklevoss’lardan önerdiği kural değişikliği ‘yasal standardını karşılar ve biz listeleyip bu Bitcoin tabanlı borsa yatırım ürünü ticarete BZX izin gerektiğini düşünüyoruz.

Peirce kısa bir süre sonra “Benim açımdan, bizim rolümüzün ne olduğuna dikkat etmemiz gerekiyor ve bu, hangi yeniliklerin ve hangi teknolojilerin geçip gitmediğine karar verenler değil” dedi .

Bugün, Peirce tweeted o Jackson ile birlikte çalışmayı dört gözle beklediğini “yeniliklere kapıları açmak için.”

SEC’in reddetmeleri, ETF’yi atlatmaya çalışmaktan tamamen uzak durmadı.

Geçen ay, ABD hükümetinin kapanması nedeniyle, Cbeo çekildi , onaylandığı takdirde, VanEck ve SolidX tarafından desteklenen bir Bitcoin ETF önünü açacak önerdiği kural değişikliğiydi.Ardından günler sonra başvuru yeniden dolduruldu .

Ayrıca Ocak ayında, Bitwise Asset Management , bir bitcoin ETF piyasaya sürmeyi planladığını açıklamıştı.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz