single-image

Bitcoin İşlem Miktarı Yükselmeye Devam Ediyor

Kripto Para analiz platformu DataLight kısa süre önce 2018’de Bitcoin (BTC) işlemlerine odaklanan uzun bir rapor yayınladı . Raporda , değerinin % 80’inden fazlasını kaybetmesine rağmen, Bitcoin işlemlerinin ve hacim her ikisinin de miktarının sabit bir şekilde arttığını tespit etti.

Araştırma, bir ödeme sistemi olarak Bitcoin ile Visa, Mastercard ve Paypal gibi küresel ödeme işlemcileri tarafından yayınlanan yıllık ekonomik raporlarda verilen ölçütlere göre karşılaştırmalar yaptı.

2018 yılında, aynı yıl içinde, Paypal’ınkinden 5.8 kat daha yüksek olan Bitcoin’den 3.4 trilyon doların transfer edildiği tespit edildi.

Bunun yanı sıra, ortalama Bitcoin işlem büyüklüğü Visa tarafından bildirilen ortalamaların 450 katı civarındaydı..

Bitcoin, Visa ve Mastercard’a kıyasla, ödeme sistemi olarak işlediği toplam işlem sayısı söz konusu olduğunda, daha az olduğu görülmektedir.

2018 yılında, Bitcoin ağı üzerinden işlenen işlem sayısı sadece 81 milyon iken, Visa ve Mastercard aynı yıl içerisinde 200 milyar işlem gerçekleştirmiştir. Kurulan ağlar da bu rakamları 2017 yılına göre artırabildi. Toplam işlem sayısındaki yüzde 12, yüzde 17 ve yüzde 28’lik yıllık büyüme sırasıyla Visa, Mastercard ve Paypal tarafından bildirildi.

Bu bağlamda, Bitcoin rakiplerinden büyük ölçüde azaldı – 2018’deki işlem hacminin yaklaşık yüzde 22’sini önceki yıla kıyasla kaybetti.

Bitcoin’in bir ödeme sistemi olarak benimseme oranını ciddi şekilde engelleyen bir diğer ölçüm ise bant genişliği. Bitcoin ‘in ölçeklendirme problemi, VISA tarafından sunulan binlerce TPS’ye kıyasla şu anda ağın saniyede sadece 10-14 işlemle (TPS) sınırlı olduğu düşünüldüğünde, toplum tarafından geniş çapta bildirildi ve kabul edildi.

Yeni ortaya çıkan Lightning Network’ün tam entegrasyonunun toplum tarafından sıcak bir şekilde öngörülmesinin nedeninin bir kısmı, potansiyel olarak merkezileştirilmiş rakipler ile aynı seviyeye getirerek, bu sınırlamayı aşmak için tasarlanmasıdır.

Kontrol edilen tüm ekonomik göstergelerden, Bitcoin’in geçen yılki büyümesini belirten ana parametre, işlem oranıdır.

Burada düşük bir gösterge değeri yüksek bir ağ aktivite indeksini gösterir. Bu göstergeyi kullanarak, DataLight’taki araştırmacılar ağ etkinliğini piyasa değerlendirmesini kullanarak analiz edebildiler. 2017 ve 2018 yılları arasında Bitcoin rakamı yüzde 182,7 düşüş gördü, Visa ve Mastercard rakamları ise yaklaşık olarak sabit kaldı.

Ön görüde, Bitcoin’in tüm bu ödeme sistemlerinin en genç olanı olduğunu hatırlamak önemlidir , 2017’de Visa ile karşılaştırılabilir ve PayPal veya Mastercard’dan çok daha yüksek olan pazar kapitalizasyonuna sahip olduğu görülebilir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz