single-image

SEC BitConnect Destekçilerine Yaptıkları İhlallerden Dolayı Dava Açtı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu bildiğimiz adı ile (SEC), 2 milyar dolarlık küresel kripto kredi menkul kıymetleri teklifine karıştığı iddia edilen beş kişiye karşı suçlamada bulunduğunu duyurdu. Amerika Birleşik Devletleri New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesinde açılan dava, BitConnect’in Trevon Brown (aka Trevon James), Craig Grant, Ryan Maasen ve Michael Noble (aka Michael Crypto) dahil olmak üzere bir destekçi ağı kullandığını öne sürkmekte. Menkul kıymetleri ‘borç verme programında’ pazarlamak ve satmak suçlaması ile dava açıldı.

ABD gözlemcisi tarafından yayınlanan basın açıklamasına göre, SEC teşvikçilerin daha önce Komisyon’a kayıtlı olmadığı için bu teklifleri herhangi bir izin almadan sattığını iddia ediyor . Ayrıca, sahte ve yanıltıcı referans videoları oluşturmak ve bunları YouTube üzerinden yayınlamadıkları belirtilmekte.
“Bu sanıkların, BitConnect kredi programını perakende yatırımcılara aktif olarak teşvik ederek yasadışı bir şekilde kayıt dışı dijital varlık menkul kıymetleri sattıklarını iddia ediyoruz. SEC’in New York Bölge Ofisi Bölge Direktörü Lara Shalov Mehraban, halkın dijital varlıklara olan ilgisinden yararlanarak yasa dışı kazanç sağlayanlardan hesap sormaya çalışacağız” diyerek ekledi.

Suçlanan kişlerin, perakende yatırımcılardan 2 milyar doları aşan parayı BitConnect’e çektikleri müşteri sayısına göre komisyon aldıkları iddia ediliyor. SEC ayrıca federal menkul kıymetler yasalarını ihlal etmekle suçladığı sanıklar hakkında, tasfiye artı faiz ve para cezaları istiyor.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz