single-image

Seagate, Sabit Diskleri İzlemek için Blockchain Teknolojisi Kullanacak

Amerikan teknoloji devi Seagate blockchain teknolojisi ile sahte sabit disk sürücüleri (HDD) savaşmak ve takip için tasarlanmış projeyi 30 Temmuz’da bildirdi.

Bu proje, Seagate ve IBM’in geçtiğimiz Kasım ayında başlatılan ortak girişimin bir parçası . Proje, IBM’in Blockchain Platformunu kullanarak üreticilerin, entegratörlerin ve iş ortaklarının HDD’lerin kaynağını daha iyi doğrulamasını sağlamalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Seagate’in veri güvenliği araştırma grubuna göre, teknoloji uzmanı Manuel Offenberg’in yönettiği IBM’de “IBM, bu sürücülerin hem müşterisi, hem de altında yatan Hyperledger Fabric platformu için teknoloji sağlayıcısı” dır.

Seagate’in blok zinciri , sabit disklerin tedarik zincirini geliştirmek ve müşterilere ve geri dönüş durumunda şirkete geri dönüş ürünlerini izlemek için tasarlanmıştır . Bu projede, Seagate ayrıca kusurlardan dolayı iade edilen HDD’lerin müşteri kişisel verileri içermediğinden emin olmayı amaçlamaktadır. Bir çözüm olarak “onaylı silme” denilen Offenberg, şirketin “bu cihazların kendilerinde kişisel verisi olmadığından emin olmak” istediğini belirtti.
IBM ile yapılan ön çalışmalar hakkında daha fazla bilgi veren Offenberg, şirketin “cihazın dijital kimliğini blok zincirleme işlemine dahil ettiğini, böylece ürünün kendisinin dijital güvenliğinin işlemin bir parçası olduğunu” söyledi. Offenberg’e göre, Seagate de ters tedarik zincirinde ortak ağını genişletmeyi planlıyor.

Pazar araştırması ve danışmanlık firması Allied Market Research tarafından yapılan son bir araştırmada , küresel blok zinciri tedarik zinciri pazarının 2025 yılına kadar 9 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Kilit faktörler arasında, araştırma sektörün şeffaflık talebini ve arz güvenliğini artırdığını belirledi .

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz