single-image

Rusya, Dijital Haklar Yasasını Temel Olarak Kabul Etti

Rusya parlamentosu Duma , bu yıl Ekim ayında çıkarılacak yeni bir dijital haklar yasasına oy verdi . Rus medeni kodeksindeki son değişiklikler, Salı günü yapılan üçüncü ve son Duma okumasından geçti.

Kanun, Rusya mevzuatında “dijital haklar” kavramının oluşturulmasının yanı sıra, Rusya Federasyonu Medeni Kanunu’nun 141.1. Aynı zamanda, dijital hakların başvuru ve devri mekanizmasını da belirler ve sözleşmeler gibi dijital işlemlerin kurallarına ışık tutar.

Devlet Duma Başkanı Vyacheslav Volodin bir basın açıklamasında şunları belirtti:

“DİJİTAL HAKLAR KANUNU, DİJİTAL EKONOMİNİN GELİŞMESİNİN TEMELİNİ OLUŞTURUYOR. BURASI HAKLARIMIZ İÇİN YENİ BİR ALAN; BU NEDENLE TEMEL KAVRAMLARI PEKİŞTİRMEK BİZİM İÇİN ÖNEMLİ. ”

Moskova merkezli bir hukuk firmasında kıdemli bir ortak olan Aleksandr Zhuravlev, bu mevzuatın uygulanmasından sonra yasal düzenlemedeki değişikliklerle ilgili bir başka röportajda, hala iyileştirme için bir alan olmasına rağmen, ülkenin yaklaşımının tartışmasız çok daha iyi olduğunu söyledi diğerleri.

Zhuravlev, “Tabii ki mevcut projenin bazı alanlarda belirsizliğe yol açabilecek kusurları var. Kripto para birimleri ve madenciliğin yasal niteliğini ve bunun yanı sıra diğer bazı hususları (dijital finansal varlık mirası vs.) Belirlemek,” dedi. “ Ancak, Rusya’nın dijital varlıklara yasaklayıcı bir yaklaşım seçmiş olan Çin veya Hindistan yolunda gitmediğine dikkat çekmek gerekiyor.”

Kararda, ilgili yasal işlem ve ‘Dijital Finansal Varlıklar Üzerine’ başlıklı kriptoda taslak tasarı zaten çok sayıda gecikme görmüş ve son teslim tarihlerini görmüş olmasına rağmen, sivil mülkiyet haklarına ilişkin dijital para birimlerinin tanımı ve işlenmesi üzerine kapsamlı bir tartışma yürütecektir .

Temmuz 2018’de, Rusya devlet başkanı Vladimir Putin çoktan kripto para birimi düzenlemeyi yürürlüğe koyma isteğini dile getirmişti ve mevcut mevzuat bu hedefe ulaşmak için atılmış önemli bir adım.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz