single-image

Ripple (XRP) Hafta Sonuna Hızlı Başladı

Hafta sonunda bir çok kripto para birimi hızlı ve keskin yükselişler ve kazançlar sağladı. Bitcoin yeniden 60.000 dolar seviyesini geçerek 61.000 doların üzerini test etti. Ancak önemli bir gelişme Ripple XRP cephesinde yaşandı, mahkemeden gelen yeni bir haber ardından hızlı bir yükseliş sağlandı. Bugün XRP fiyatı 1 dolar seviyelerinden başladı ve 1.40 dolar seviyesine kadar dokundu. Biraz gerileyen fiyat 1.30 dolar seviyelerinde yön aramaktadır.
Ripple Aralık ayından bu yana ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bir yasal bir süreçle karşı karşıya. SEC , fintech şirketini 2013’ten bu yana devam eden kayıtsız menkul kıymet satışlarında 1,3 milyar dolar toplamakla suçladı . Ripple, bunun yerine düzenleyicinin XRP’yi, merkezi olmayan bir proje olarak Bitcoin veya Ethereum’u ele aldığı şekilde ele alması gerektiğini savunarak suçlamaları reddediyor .

Davanın ardından ripple XRP fiyatı 0.17 dolar seviyelerine kadar düşmüştü, ancak geride kalan zamanda ve kripto piyasası kızıştıkça XRP tekrar yükselişe geçmiş durumda ve dava öncesi fiyatlarını fazlasıyla geri almış durumda.

XRP’nin son rallisi, tüm kripto piyasasının canlı yükselişiyle aynı zamana denk geliyor . Bugünkü XRP rallisi, Ripple için bir dizi iyi haberin sonucunda geliyor.

Dün, şirket SEC’in CEO’su Brad Garlinghouse ve eski CEO’su Chris Larsen’in sekiz yıllık mali kayıtlarını ifşa etmesini engelledi . Bu haftanın başlarında şirket , SEC’in kripto varlıkları hakkındaki dahili düşüncesine ilişkin belgeleri teslim etmesini gerektiren bir keşif hakkı kazandı . Bu belgeler XRP’den bir menkul kıymetten ziyade bir “sanal para birimi” olarak bahsediyorlarsa, Ripple’ın avukatları, XRP’nin bir menkul kıymet oluşturduğuna dair kararına dayanan SEC’in davasına karşı savurabilir.

Olumlu tüm bu haberler XRP için yatırımcıların güvenini arttırarak yenilerini de çekmektedir. Bir fırsat olarak görülen mevcut fiyatlardan yüksek miktarlarda satın alma olmaktadır. Yine de davanın devam ettiğini asla unutmamak gereklidir, risk faktörü sürdüğü sürece risk almayı sevmeyen yatırımcılar biraz temkinli olamaya devam edecektir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz