single-image

Ripple SEC Davası Ardından Gelişmeler

Hepimizin takip ettiği ve bildiği gibi Ripple Aralık ayından bu yana ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından kendisine karşı açılan 1,3 milyar dolarlık bir davayla mücadele ediyor ve şirketin XRP belirtecini kayıtsız bir menkul kıymet olarak sunmakla suçluyor .

Görülen davada SEC’in Bitcoin ve Ethereum ile ilgili dahili belgeleri teslim etmesini gerektiren bir keşif kararı alınması karara bağlandı. 15 Mart’ta Ripple Labs, sanıklar CEO’su Brad Garlinghouse ve İcra Kurulu Başkanı Chris Larsen ile birlikte SEC’i, SEC’in Bitcoin ve Ethereum hakkındaki işlemler ve XRP ile ilgili dahili işlemlere ilişkin belgeler hazırlanması üzere bir öneri sundu. 15 Mart’ta ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Sarah Netburn’e yaptığı itirazda, “SEC, XRP’nin büyüdüğünü ve geliştiğini neredeyse on yıl boyunca izledi ve bu arada satışlarının yasadışı olabileceğine dair hiçbir resmi yönlendirme yapmadı,” diye belirtti. Ancak SEC, iki benzer kripto varlığın (bitcoin ve ether) satışlarının menkul kıymet olmadığını duyurdu . ”

Hem eski Başkan Jay Clayton hem de eski İcra Direktörü William Hinman’ın kamuya açık yorumlarıyla, piyasa değerine göre en büyük iki kripto para birimi olan Bitcoin ve Ethereum’u menkul kıymetler olarak görmediğini duyurmuştu. Fakat Komisyon, bu sonuca nasıl vardığını ayrıntılı olarak açıklayan herhangi bir resmi kılavuz yayınlamadı. Menkul kıymet, gelecekteki kar beklentisini ifade eden bir yatırım sözleşmesi türüdür.

Ripple büyük olasılıkla SEC’in XRP’nin tıpkı Bitcoin ve Ethereum gibi “sanal para birimi” olarak ele alınarak değerlendirilmesi durumunu savunuyor.
Yargıç Netburn duruşma sırasında Law360 tarafından bildirildiği üzere, “Sanıkların önergesini büyük ölçüde kabul edeceğim,” dedi . Toplantı tutanakları ve dahili notlar gibi belgeleri davanın bir parçası olarak ekledi, ancak iç personel e-postalarını dahil etmedi.

SEC, keşif kararına karşı çıktı ve “burada odak noktası olması gereken şey organizatörün eylemleri” olduğunu iddia etti.

Sec ve ripple arasındaki davanın devamında neler olacağını göreceğiz. Ancak bir çok insan olumlu bir hava olduğunu düşündüğünden olsa gerek XRP son günlerde aşırı iyimser şekilde yükselmektedir. Şimdi durum daha da karmaşık. Hukuki süreç hala devam ederken, sonuçları oldukça olumludan tamamen tersine değişebilir. Yeni başlayan yada risk alma konusunda sıkıntı yaşayanlar için çok dikkat edilmesi gereken bir süreç olduğunu göz ardı etmemek gerekir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz