single-image

Norveç Hava Yolları Kripto Para Kabul Etmeye Başlıyor

Norveç’in en büyük havayolu şirketi olan Norwegian Air yakında kripto para birimini bilet alımları için bir ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başlayacak . Havayolunun CEO’su Bjørn Kjos, Norveç Blok Borsası (NBX) adı verilen bir şifreleme para birimi borsası planlarının hazırlandığını söyledi.

Kripto para birimi ödemeleri bu sonbaharda gerçekleşecek olsa da, Ağustos ayının başlarında hazır olacağı bildiriliyor. NBX, Havayolu şirketinin ödül programına entegre edilecek ve müşteriler borsada işlem yaparak kazanabilecekler.
Borsa gelecek ay Norveç müşterileri için faaliyete geçecek ve daha sonra komşu ülkelerde kademeli olarak piyasaya sürülecek. Borsa açılışından sonra NBX, havayolu şirketi için müşterilerin Bitcoin gibi kripto para birimleri kullanarak ödeme yapmalarını sağlayacak bir ödeme çözümü oluşturacak.

Yeni açılan borsa şefi Stig Kjos-Mathisen, müşterilerin borsadaki işlemlerinde ve uçak bilet ödemelerinde “nakit puan” kazanacaklarını söyledi. Observatoriet Invest, ilk başkent turunda 250.000 Dolar’ı aşan borsa yatırımını yapmaktan sorumlu olan şirket ve hava kargaşasını blockchain teknolojisine bağlamayı planlıyor. “Kişinin kripto para birimleri alıp satabileceği ciddi bir pazara ihtiyaç var.”

Kjos-Mathisen, buna havayolunun para biriktirmesi için harika bir yol olarak baktığını söyledi. Ayrıca, müşteri kimliği gibi hükümlerin, pazarın para aklama ve terör finansmanına dolaylı olarak dahil olma şansını azaltabileceğini belirtti . Şirketler, özel şahıslar yerine kripto para birimleri satmaya başladığında, endüstrinin büyük atılımlar alacağını söyleyerek kripto para biriminin geleceği konusunda iyimser görünüyordu.

Yahoo Finance tarafından yayınlanan bir rapora göre, Kjos’un oğlu Lars Ola Kjos onu şifreleme para piyasasının potansiyelini keşfetmeye motive etti. Lars, Kasım 2017’den önce yaklaşık 400.000 Dolar Bitcoin aldı. Havayolu şirketiyle yıllardır çalışıyor. Ayrıca, Kjos ailesine ait olan Norveç Blok Borsası’nın bir yönetim kurulu üyesidir.

Norwegian Air’in şifreleme para birimi operasyonu, şirketin çeşitlendirme çabalarının bir parçası olabilir. Nisan 2018’den bu yana, grubun hisseleri yüzde 75 oranında düştü. Onun mali hala nedeniyle uzun mesafeli pazarında transatlantik havayolu büyüyen rekabete dertte gibi görünüyor.

Ancak, Norveç Hava Kripto para birimi yoluna giden ilk seyahat şirketi değildir. Mayıs 2018’de, CheapAir , uçuş ve otel rezervasyonlarında ödeme yöntemi olarak Litecoin, Bitcoin Cash ve Dash kabul eden ilk seyahat acentesi oldu. Ajans, 2013’ten bu yana özellikle Bitcoin’de ödemeleri kabul ediyor.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz