single-image

Coinbase Hisse Senedi İlk Güne Hareketli Başladı

Coinbase en sonunda bugün halka açıldı. Şirketin hisseleri COIN kodu ile, Çarşamba öğleden sonra Nasdaq’da 250 dolar referans fiyatından açıldıktan sonra 381 fiyatla giriş yaptı. Bu 381 dolar ‘lık hisse fiyatı, şirkete 100 milyar dolar seviyesine çok yakın bir değer sağladı. Daha sonra hisse senedi hızla yükselmeye devam ederek, kısa bir sürede hisse başına 430 dolar’a kadar ulaştı . Kapanış fiyatı nispeten biraz daha düşük 328 dolar seviyesinden işlem günü kapandı. Bu günlerdir bir çok kişinin beklediği gibi olumlu bir hareket olarak yorumlanabilir. Bunun çok üzerinde beklentisi olanlarda vardı.

Coinbase hissesinin özelliklerinden birisi Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin performanslarına yakından bağlı olduğudur – Bu yılın başlarında SEC’e başvuran şirket, platformundaki işlem hacminin doğrudan kripto piyasasının performansı ile ilgili olduğu bildirilmiştir. Son aylarda, bu korelasyon faydalı olmakta Bitcoin’in 63.000 doların üzerine çıkmasına yardımcı olan bir boğa piyasasının ortasındayız ve Coinbase, bunun sonucunda büyük bir ticaret faaliyeti ve gelir ediyor.

Coinbase ,gelirinin % 94’ünü borsasındaki işlem ücretlerinden sağlıyor . Coinbase , yalnızca 2021’in ilk çeyreğinde 1,8 milyar dolarlık gelirle 730 ila 800 milyon dolar arasında kar elde etti. Bu gelirlerin tamamı ile kripto para piyasalarındaki hareketle doğru orantılı olduğunu belirtmekte fayda var. Artan hacimler ve işlem miktarları ayrıca kripto para birimlerinin artan fiyatları bu geliri doğrudan etkileyecektir, olumlu yada olumsuz olarak.
Kripto piyasası durgunlaşırsa daha kötüsü, 2018’in başlarında olduğu gibi çökerse bu Coinbase hisselerinin fiyatını da çakılmasına sebep olabilecek bir durum oluşturacaktır. Fakat bazı analistlerin Coinbase hisselerinin şu anda aşırı değerli olduğuna inanmasının bir nedeni de bu. Coinbase için 100 milyar dolarlık değerlemeyi çok yüksek bulanlar da var.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz