single-image

Lightning Network (Yıldırım Ağı) Nedir ve Nasıl Çalışır

Bitcoin için ölçeklenebilirlik tam olarak ne anlama geliyor tekrar hatırlayalım. İlk gününden beri , Bitcoin saniyede yaklaşık 7 işlem gerçekleştirebildi. Bu durum Başlangıç ​​aşamasında yeterliydi, ancak sistem birkaç yıldan beri tıkanmış durumda. Sonuç olarak, işlemin yürütülmesi uzun zaman alıyor ve bunun için ücretler fazlasıyla yüksek durumda.

Eğer itcoin mevcut bir ödeme sistemine tam teşekküllü bir alternatif olacaksa, onlarla rekabet edebilmelidir. Mevcut pozisyonuna göre, rekabete yakın bile değil. Daha iyi anlamanız için, VISA ve Bitcoin tarafından saniye başına yapılan işlemi karşılaştıralım. Yaklaşık olarak, Bitcoin saniyede 7 işlem yaparken VISA saniyede 24.000 işlem yapıyor.

Bu süre zarfında, bu sorunu çözmek için birçok öneride bulunuldu, ancak genel bir yankılanma konsensüsüne henüz ulaşılmadı. Bu yüzden orijinal bir ağdan yayılan birçok bitcoin benzeri ağımız var. Şu anda çalışabilecek olan bir çözüm önerildi. Buna Lightning Network (Yıldırım Ağı) denildi .

Peki, Lightning Network (Yıldırım Ağı) Nedir? Bir zamanlar telgraf göndermek uzun mesafeli iletişim için en hızlı ve en etkili yoldu. Bunu yapmak için, yerel postaneye gitmeli, bir formu doldurmalı ve kaç tane harfe dayandığına bağlı olarak bir mesaj için ödeme yapmalısınız. Ardından, mesaj uzaktaki bir yere iletilmek üzere en yakın postaneye iletilir. Bir postacı telgrafı bir hedefe ulaştırır. İşte sistem böyle çalışıyordu. Çok sayıda insan basit bir mesaj gönderme istediğinde çok para ödemek zorunda kalıyordu. Bitcoin ağının şu anki durumu budur. Yıldırım Ağı aslında hızlı aramada konuşmak istediğiniz bir kişiyi aramak gibidir bir tuşa basmanız yeterlidir ve aradığınız kişinin telefonu çalar.

Basit bir deyişle, Bitcoin yıldırım ağı blok zincirindeki her bir işlemin kaydını tutmaya yardımcı olur.

Lightning Network, Bitcoin blok zincirine bir katman ekler ve kullanıcıların bu ekstra katmanlardaki herhangi iki taraf arasında bir ödeme kanalı oluşturmasını sağlar. Bu kanallar gerektiği sürece var olacak ve iki kişi arasında kuruldukları sürece işlemler anında gerçekleşecek ve ücretler düşük olacak veya olmayacak.

X ve Y’nin birlikte çalışabilecek veya akraba olabileceklerini, birbirlerine çok sık para göndermesi gereken ve en az ücret karşılığında hızlı bir şekilde aktarabileceklerini varsayalım. Böylece, Yıldırım Ağı’nda bir kanal kurdular.

Kanal kurma işlemi, kullanıcının her ikisine de kendi özel anahtarlarıyla erişilebilen bir çoklu imza cüzdanı oluşturmasını gerektirir. Daha sonra, her biri 3 BTC olan belirli bir miktarda Bitcoin yatırması gerekir.

Ondan sonra aralarında sınırsız işlem yapabilirler. Bu işlemler, paylaşılan bir cüzdanda depolanan miktarın yeniden dağıtılmasıdır. X’in Y’ye 1 BTC göndermek istediğini varsayalım, bu miktarın mülkiyet hakkını kendisine devredecektir. Ardından, ikisi güncellenmiş bilançoyu imzalamak için kendi özel anahtarlarını kullanır.

Asıl dağıtım, kanal kapatıldığında gerçekleşir ve son güncellenen bilanço kimin ne alacağını belirler. Eğer X ve Y her işlemden sonra kanalı kapatmaya karar verirse, X 2BTC alır ve Y 4BTC alır.

Sadece kanal kapalıyken ilk ve son bakiye Bitcoin Blockchain’e yayınlanır. Bu nedenle, kısaca, yıldırım ağı, kullanıcılarının ana blok zincirinin dışında sayısız işlem yapmalarını ve daha sonra tek bir kayıt yapmalarını sağlar.

Bununla ilgili şaşırtıcı gerçek şu ki, teknoloji geniş ölçekte bir kez benimsendiğinde, tahsis edilmiş kanalı kurmaya gerek kalmayacak. Bunun yerine, biri zaten bir bağlantısı olan kişilerle bir kanal kullanan birine ödeme gönderebilecek. Sistem otomatik olarak en kısa yolu benimser.

Ayrıca, Yıldırım Ağı’nın blok zincirin tepesinde çalışacağına, ancak güvenliğinin arkasında olmayacağına dikkat çekmek önemlidir. Böylece sadece daha küçük bir işlem için kullanılabilir. Büyük işlemler ademi merkeziyetçi güvenlik gerektirir ve büyük olasılıkla orijinal katman üzerinde yapılacaktır.

Lightning Network’ün bir başka harika özelliği de, herhangi bir şifreleme para birimini, şifreleme para birimi değiş tokuşu kullanmadan farklı bir şifreyle değiştirmenin bir yolunu sağlamasıdır. Bitcoin ve bitcoin arasındaki ilk değiş tokuş testinin başarılı olduğu kanıtlandı.

Tarafından geliştirilmiş:
Lightning Network, 2015 yılında Joseph Poon ve Thaddeus Dryja tarafından hazırlanan bir bildiri kitabında tanımlanmıştır. Şu anda, Lightning Network’ün geliştirilmesi üzerine çalışan üç ekip bulunmaktadır: Blockstream , Lightning Labs ve ACINQ. .

Yukarıda sözü edilen girişimlerin her biri, farklı dillerde yazılmış olan Yıldırım Ağı Protokolü’nün uygulanması üzerine çalışır.

C Lightning Ağ sürümü üzerinde çalışıyor
Golang’da yazılmış bir Yıldırım Ağı Daemon Geliştirilmesi
Yıldırım Ağı ölçek uygulamasını kullanır.

Olduğu gibi, başlangıç ​​aşamasında, hala çok fazla avantajı var: –

İşlem Hızı: Şebeke canlı olduğunda, kimse yapmaya çalıştığı her işlemin onayını beklemek zorunda kalmayacaktır. Ağ ne kadar meşgul olursa olsun, işlem anında gerçekleşir. Bu durumda, Paypal, Visa vb. Gibi merkezi ödeme sistemleri ağıyla rekabet etme yolunda büyük bir adım olacaktır .

İşlem ücretleri

Lightning Network Platformunda, blok zinciri dışında yapılan işlem daha ucuz olacak ve Bitcoin’in kahve için bir Ödeme şekli olarak kullanılmasını sağlayacak.

Bu işlem, ikinci bitcoin ve diğer kripto para birimleri başına yapılan işlemin daha önce görülmemiş yüksekliklere ulaşmasını sağlayacaktır.

Güvenlik ve Anonimlik:

Lightning Network platformu üzerinden yapılan ödemeler isimsiz olacak ve takip edilmesi neredeyse imkansız olacak.

Eksileri:
Tamamen operasyonel değil:

Yine de, bir geliştirme aşamasında ve tamamen işlevsel değil, bu yüzden ne kadar iyi olduğunu tam olarak kanıtlamanın yolu yok.

Merkezleri:

İşlemlerin çoğunluğunun içinden geçeceği düğümlerin oluşturulması konusunda endişeler dile getirildi . Birçok meraklı, bunu bir ağın merkezileşmesi olarak görüyor.

Bir Lightning Ağı kullanmalı mıyım?
Halen gelişme aşamasında olduğu için, yıldırım şebekesinin ne kadar güvenli olduğundan emin olamayız. Bu nedenle, en iyi eylem yolu, yıldırım ağının güvenliğe dayanıp dayanamadığını, çalışıp çalışamayacağını ve tanımlayıp güvenli olup olmadığını görmek.

Şimşek Ağı, vaat ettiği şeyi yapabilecek olması heyecan vericidir.

Ancak, Bitcoin geleneksel ödemeler için gelecekte bir alternatif olacaksa, yıldırım şebekesi beklentileri karşılayacaktır. Anında mikro ödemeler, neredeyse varolmayan ücretler, anonimliği artırdı, gerçekten de Bitcoin sorunlarının çoğunun çözümü gibi görünüyor.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz