single-image

Bitcoin ve Bitcoin Cash Arasındaki Farklar

Başlangıçta bitcoin ortaya çıktıktan sonra, bu para birimi için sadece birkaç meraklı heyecanlandı, ancak çok geçmeden insanlar potansiyelin farkına vardılar. Böylece, karşılığında Bitcoin’e sahip olan ve harcama yapan kişi sayısı katlanarak arttı.

Bununla ilgili tek bir sorun vardı: bitcoin ile işlem hızı çok yavaştı, yani saniyede yaklaşık 7 işlem. Bu arada Visa, saniyede 24000 işlem gerçekleştirebiliyor.

Peki bu işlem hacmi neden artırılamıyor? bitcoin bloklarının boyutu 1 MB’dı (bugün 2 MB), neden daha hızlı işlem hızı için boyutu artıramıyorlar?

Yukarıdaki sorunun cevabı açıklanabilir. Örneğin, bir trafik sorunumuz olduğunu varsayalım, bu yüzden hız sınırlarını değiştiriyoruz. Sonuç olarak, yüksek hızda çarpma ve yaralanma ihtimaline yol açması nedeniyle güvenlik sorunu tehlikeye girer.

Ayrıca, asıl sorun, eski ve küçük araçların yüksek yollardan yararlanamayacaklarıdır çünkü hızlı gidemezler.

Tam olarak, limiti arttırırsak aynı durum ortaya çıkacaktır. Daha fazla blok = Her işlem için işlenecek daha fazla veri. Küçük düğümler bu artan verileri işleyemez.

Peki bu durumda çözüm nedir? İşlem sorunu Bitcoin topluluğunu İki Grup’a böldü. Bir grup, bitcoin’in “fincan kahve” için ödeme yapmadığını, diğerleri ise bunun ölçeklendirilmesi gerektiğini söylüyor. Bu artan limit günlük işlem sayısında performans artışı sağlar.

Cüzdanda Bitcoin Veya Bitcoin Nakit:
Bu durum bir çiftin boşanmış olması gibi, fakat çocukları kim tutacak? Sorunu çözmenin en kolay yolu cüzdanları klonlamaktı. Bölünmeden önceki son blok 478558’di. Bu nedenle, bölünmeden önce bitcoin cüzdanı olan kişiler için bitcoin cüzdanı ile aynı miktarda bitcoin nakit cüzdanı bulunanlar için 2 cüzdan haline geldi. Bu Bitcoin dünyasında Replay Attack olarak bilinir.

Böylelikle, bölünmeden sonra, her insan aynı özel anahtarla aynı bitcoin değerine sahiptir, ancak iki farklı cüzdanda, bu işlemi yaptığınızda, insanlar aynı özel anahtarı başka bir para birimi için farklı bir işlemde kullanabilir. Bunun yerine, bir cüzdandan ödeme yapmak yerine, aynı miktar ikinciden de düşülebilir.

İnsanlar iki kez mi olacak, çataldan önce ne olacak?
Hayır, miktar arttıkça, para biriminin toplam değerini otomatik olarak azaltır, böylece hiç kimse çatalın kendisinden zenginleşemez. İnsanları en çok kafa karıştıran bir başka soru, birbirinin yerine geçebilecek olan soru değil mi? Yani, buna cevaben hayır. Tamamen farklıdırlar ve birbirlerinden bağımsız olarak çalışabilirler.

farklılıklar:
Daha önce Bitcoin, Ripple, Ethereum ve diğerleri arasından seçim yapmak karışıktı – şimdi iki Bitcoin arasında seçim yapmak zorunda kaldı. Biri daha iyi olabilir diye sorabilir. Yani cevap, onlar sadece farklıdır, her para biriminin eksileri ve artıları vardır. Onları keşfedelim:

İsim Değişikliği:
Yani adında bir değişiklik var. Nakit kelimesi, yalnızca yaratıcıların bu yeni para birimi biçiminin yeni para birimi olacağını düşünmelerinin ardında yatan bir neden olduğu anlamına gelmez.

Dezavantaj / Avantajı:
Bitcoin madencilik havuzlarına sahiptir, bu yüzden kimse onları yönetecek şekilde% 51 çoğunluğa sahip olacak kadar güçlü değildir.

Daha yüksek sayıda işlemle sonuçlanan daha büyük blok boyutu (8MB), daha ucuz fiyatlara işlenir.

Bitcoin Cash,% 51’den fazlasını yapan sadece 3 maden havuzu bulunduğu için oldukça merkezi bir konumdadır. Para biriminin geleceği bu üç havuza dayanıyor.

Teknik Temelde Fark:
Bitcoin parası zaten zayıf yönlerinin farkında olduğundan, bu boşlukları kapatmak ve para birimini daha güvenli hale getirmek için ek koruma ayarlamaları yapıldı.

Para birimi 2017’de ortaya çıktı, ancak değerindeki büyüme aynı yılın Kasım ayında görüldü. 12 Kasım’da, fiyat bir günde ikiye katlanır ve BCH resmen BTC’den sonra ikinci olur.

Düşürme gücü ve yaklaşık 10000 bekleyen işlem, alıcıların Bitcoin Cash’e doğru ilerlemesini sağladı.
BCH, Bitcoin’in hız sorununa çözüm getirerek daha iyi bir alternatif sundu.
BCH durumunda bir diğer etkili özellik, yüksek fiyatlar sırasında ağı istikrarlı kılan EDA algoritmasıydı.
Akıllı insanlar Bitcoin Cash (BCH) hakkında ne düşünüyor? İyimser Görüş:
Risk Danışmanları’nın kurucusu Dan Nathan’a göre “Bitcoin Cash ve Ethereum satın alıyorum. Bu ikisinin buraya girmesi gereken bazı odaları var gibi gözüküyor, bitcoin ise bazı teknik sorunlara sahip görünüyor. ”

Bitcoin’deki yatırımcılardan biri , “Bitcoin nakit parası gerçek Bitcoin ve gelecekte daha fazla işlem hacmine ve kullanıcı tabanına sahip olacak” diyor.

Cambridge Üniversitesinde ekonomi tarihçisi Dr Garrick Hileman , “Bitcoin sahipleri Bitcoin Cash’in ortaya çıkışından elde edebileceği finansal kazanımların ötesinde, BCH’nin 8MB’lık bloklarla nasıl performans gösterdiğini gözlemlemek gibi potansiyel teknik avantajlar da var. çekiyor. ”

İngiliz bir kriptograf olan Adam Back şöyle diyor: “Bitcoin, uzun vadeli ölçeklendirme konusunda Bitcoin Сash’a üstünlük sağlıyor, çünkü Bitcoin nakit, ikinci katman ölçeklendirmeyi destekleyecek altyapıdan yoksun.”

Brian Kelly CEO’su ve Kurucusu BKCM LLC şunları düşünüyor: “Hem Bitcoin hem de Bitcoin Cash’in büyük bir bahis olduğunu düşünüyorum. Bitcoin para tabanına benziyor ve Bitcoin Cash de küresel M1’e benzer işlemsel para birimi. ”

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz