single-image

Kripto Para Yatırımları Konusunda Sri Lanka Merkez Bankasından Uyarı

Sri Lanka Merkez Bankası Cuma günü yayınlanan bir duyuruda , dikkat çeken bazı uyarılarda bulunuyor. Kripto para birimi madenciliği, ilk para tekliflerine yatırım ve kripto para birimi borsaları aracılığıyla ticaret.
Sri lanka merkez bankası, tüm bunların yatırımcıları önemli risklere maruz bıraktığı konusunda uyarıyor. Sri Lanka’da kripto faaliyetleri için herhangi bir düzenleyici önlem olmadığından, kripto para birimine giren perakende yatırımcıları için endişe duyduğu alanları belirledi.

Yatırımlarıyla ilgili sorunlar veya anlaşmazlıklar durumunda yatırımcılar için herhangi bir özel yasal veya düzenleyici yasa bulunmamasıdır. Özellikle bilindiği gibi kripto para birimi değerindeki yüksek volatilite konusundaki oynaklık ve güvensizlik, herkesin bildiği bu konular aslında temel sorunlar olmasına karşı amatör yatırımcılar yüksek kar beklentileri ile bu gibi durumları görmek istememektedir. Merkez bankası bu konularda yeniden uyarıda bulunmuştur.

Merkez bankası bir diğer önemli konu olan kripto para birimlerinin terörizmin finansmanı ve kara para aklama dahil olmak üzere suç faaliyetleriyle ilişkili olma olasılığının yüksek olduğuna da dikkat çekmiştir. Konu hakkında yasal konulara dikkat çekmektedir.
Dünyada bir çok ülkede özellikle son aylardaki göz kamaştıran yükselişin büyüsü ile perakende yatırımcıları bilinçlendirmek ve uyarıda bulunmak amacıyla benzer duyurular yayınlanmaktadır.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz