single-image

Kripto Para Dünyasında Geçtiğimiz Hafta

2019’un ilk ayından itibaren, Facebook kendi dijital parasını piyasaya çıkartabileceğini. New York Times gazetesi tarafından dört isimsiz kaynaktan alıntı yapıldığını bildirdi. Yayında, şu anda, Facebook Coin geliştiricilerin, kripto paranın listesi için birkaç kripto para birimi değişimi ile aynı anda pazarlık yaptıkları belirtiliyor. Ne için kullanılacak? Henüz kesin bir cevap yok.

Ayrıca geride bıraktığımız hafta sert çatal Konstantinopolis / St. Petersburg yapıldı Ethereum dünyası bu gelişmeyi bir süredir bekliyordu, ayrıca madencilik hizmeti Coinhive faaliyetlerinin sona erdiğini duyurdu.

Kripto analisti ve tüccar Peter Brandt, altcoinlerin yakın zamanda ortadan kalkabileceğini öngördü. Kripto Para pazarındaki mevcut durumu, 2013-2016 dönemi ile karşılaştırarak bu analizde bulundular. Bu aşama tamamlandıktan sonra, Brandt, Bitcoin sözde “ölü kedi” etkisinin agresif bir şekilde büyümesini sürdürdüğünü, yani varlığın değerinde hafif bir artış olacağını öngörmektedir.

Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak’a göre, 2018’deki Bitcoin hareketi gerçek değerini belirlemeyi mümkün kıldı. Wozniak, Bitcoin’i yatırım için satın almadığını, ancak mal ve hizmetler için ödeme yaparken kripto para birimi ile ilgili deneyler yaptığını itiraf etti. Ocak ayında bütün BTC’sini sattığını açıkladı.

En büyük finansörlerden biri olan Warren Buffett, ana şifreleme para birimini tekrar eleştirdi. CNBC’de Bitcoin’e “aldatma” ve “şarlatanların silahları” dedi. Ona göre, Bitcoin ve kripto para biriminin tamamının bir potansiyeli yok.

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, stabil koin JPM Coin’nin, şirketin çıkarmayı planladığı ABD dolarına bağlandığı söyledi. Başlangıçta, kripto para yalnızca bankalar ve ortak şirketler arasındaki karşılıklı anlaşmalar için çok faydalı olacaktır. JPMorgan kendi şifreleme para biriminin piyasaya sürülmesinden yaklaşık iki hafta sonra, Japon finans devi Mizuho, ​​J-Coin adlı kendi dijital para biriminin piyasaya sürüleceğini açıkladı.

Venezüellalı ekonomist Carlos Hernandez, “tüm parayı Bitcoin’de sakladığını” itiraf etti. Hernandez, tek tek Bolivar’a sahip olmadığını, resmi fiat para biriminin olmadığını, enflasyonun günlük% 3,5’e ulaştığını ve yıllık oranın 1,7 milyon olduğunu belirtti. Ekonomist, “yurtdışında bir banka hesabına sahip olmadığını ve Venezuela’da döviz kontrolünü göz önünde bulundurduğunu ve daha istikrarlı fiat para birimleri kullanmanın kolay yollarının olmadığını söylüyor. ”

Puanlar
BitInfoCharts verilerine göre, Bitcoin kullanıcılarının aktiviteleri 2019’un başından beri hızla artmaktadır. Şubat 2019’da, Bitcoin ağındaki işlem sayısında, bir önceki Ocak ayındakiyle aynı seviyeye ulaşan sabit bir artış eğilimi görülmüştür. 2018, Bitcoin tarihinin en yüksek seviyesinde işlem görüyordu.

Square platformu, 2018’de BTC işlem hacminde keskin bir artış olduğunu bildirdi. Şirketin yıllık raporu, geçen yıl hizmet alan kullanıcıların ana kripto para birimi ile toplam 166 milyon $ ‘dan fazla işlem yaptığını belirtti. Tüm işlemlerin büyük payı BTC alımına düştü.

Denetleme şirketi KPMG tarafından yapılan bir ankete göre, teknik şirket başkanlarının yaklaşık yarısı blok zincirin önümüzdeki üç yıl içinde işlerini radikal bir şekilde değiştireceğine inanıyor. Şirket yöneticilerinin % 48’i, önümüzdeki üç yıl içinde blockchain’in temelde işlerini değiştirebileceğine inanıyor. % 27’si teknolojinin onları hiç etkilemeyeceğini, geri kalan % 24’ünün bunun hakkında hiçbir şey söyleyemediğini belirtti.

Cayman Alternatif Yatırım Zirvesi anketine göre, kıymetli madenlerle veya sanat eserleri ile çalışan ankete katılan 100 yatırımcının % 45’i dijital para birimleri hakkında eleştirel bir şekilde konuşuyor ve bu varlık sınıfının bir “baloncuk” olduğuna inanıyor.

Kripto Para Borsaları
Kripto para birimi borsası Bitfinex, ABD hükümetinin, 2016 yılında borsayı hacklenmesinin bir sonucu olarak çalınan 120.000 BTC’nin 27.7’sini iade edebileceğini açıkladı. Bu, çalınan fonların sadece çok küçük bir kısmını temsil etmektedir, ancak ABD hükümetinin sağladığı yardım, kendi başına benzeri görülmemiş bir adımdır.

Diar araştırmacıları Ripple’in Coinbase Pro platformunun hizmet alım satım pozisyonları listesinde XRP projesi belirteci olmasına rağmen, Coinbase listeleme kurallarını ihlal ettiğine inanıyor. Coinbase kurallarına göre, belirteç geliştiricileri, aslanın bir varlığın payını kontrol etmek zorunda değildir ve Ripple, şirketi bu dijital varlığın sahipleri arasında baskın yapan XRP paralarının% 60’ını kontrol eder.

Kraken Exchange, blogunda Kanada’nın kriptobirleştirme varlıklarının erişimini kaybeden QuadrigaCX’e iade etmesine yardımcı olabilecek bilgiler için 100.000 $ (Fiat veya kripto para birimi cinsinden) ödemeye hazır olduğunu duyurdu (Fiat ve kripto para birimi cinsinden). Jerry Cotten, değişimin kurucusu. Ayrıca, Zerononcense’ten analistler Kanadalı döviz bürosu QuadrigaCX’in 90 milyon dolar tutarında kaybedilen şifreleme para varlıklarının izlerini bulduğunu söylediler.

Ukrayna’nın en eski şifreleme korsanı değişimi Kuna, Kuna Code Pro adında yeni bir hizmet başlattığını açıkladı. Borsa başkanı Mikhail Chobanyan, yeni hizmetin geliştiricilerin kullanabileceği üçüncü taraf ürün veya platformlara entegre edilebileceğini belirtti.

Güney Kore şifreleme para birimi değişimi Coinbin, milyonlarca kayıp ve hırsızlık nedeniyle iflasını ilan etti. Borsa, internet sitesinde “borçlardaki artış” ve “devlet düzenlemeleri” sonucu faaliyetlerini durdurmaya zorlandığını bildiren bir bildiri yayınladı.

madencilik
Çin’in önde gelen bitcoin madencilerinden biri olan Ebang, 2019’da 400.000 ASIC madencisi (ASIC) üretmeyi planlıyor. 22 Şubat’ta yapılan açıklamaya göre, şirket bu planın mali yıl boyunca önemli ölçüde genişleyebileceğini belirtti.

25 Şubat’ta, dijital ödemelerde uzmanlaşmış İngiliz Electroneum şirketi, kripto para birimi üretebilecek bir akıllı telefonun piyasaya sürüldüğünü duyurdu. 80 dolara satılan Electroneum M1 akıllı telefonun, kullanıcıların ETN’yi maden çevrimdışı olarak kullanabilecekleri bir uygulama yoluyla incelemelerine olanak sağlayacak.

teknoloji
Stanford Üniversitesi’nden bir grup bilim adamı, ethereum ağındaki akıllı sözleşmeler için bir gizlilik mekanizması geliştirmiştir. Akıllı sözleşmelerin merkezi olmayan gizlilik sistemine Zether denir. Dijital para birimi ağında başlatılan her akıllı sözleşme, hesap bakiyesini şifreli biçimde tutabilecek ve para transferi ve para çekme işlemleri gerçekleştirebilecek.

Kaynaklarından bahseden Verge yayını, Samsung Galaxy S10 akıllı telefonunun, kullanıcıların Bitcoin ve kripto paralarını saklayabilmelerine olanak tanıyan yerleşik bir kripto para birimi cüzdanına ve ayrıca Cosmo Coin ve ethereum tabanlı token Enjin Coin adlı bir kripto para birimine sahip olacağını bildirdi.

Rusya ve dünyadaki en büyük elektrik şebekesi şirketi olan Rosseti, 2030 yılına kadar elektrik şebekesi kompleksinin dijitalleşmesine yönelik pilot projeler kapsamında yapay zeka ve blok zincir kullanmayı planlıyor.

düzenleme
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kriptokrasi endüstrisindeki ilişkilerin düzenlenmesi ile ilgili bir kanunun kabul edilmesi için son tarihler belirledi. Parlamentonun 1 Temmuz 2019’dan önce bir tasarıyı kabul etmesi gerekiyor. Temmuz 2018 biçimindeki son “son tarih”, genel olarak görmezden gelindi. Daha önce, Putin Temmuz 2018’i Bitcoin ticareti, ICO, blockchain ve madencilik alanındaki mevzuatın geliştirilmesi için son tarih olarak belirledi.

Ukrayna Merkez Bankası, elektronik dijital Grivnası (e-Grivnası) taslak ulusal dijital para biriminin pilot programını tamamladı. Bu ödeme sistemleri müdürü ve Ukrayna Ulusal Bankası, Alexander Yablunivsky’nin yenilikçi gelişimi departmanı tarafından açıklandı. Ona göre, “genişletilmiş proje” tamamlandı ve şimdi bankalara uygun aracı kullanma umutlarını incelemeye devam ediyor.

Abhazya meclisinin milletvekilleri, 2018 sonunda kabul edilen kararnameyi iptal etmek için “belirli abonelerin elektrik tüketimini sınırlamak için geçici tedbirler” ile ilgili olarak Cumhuriyet Bakanlar Kuruluna hitap etti. Daha önce bildirdiğimiz gibi, 29 Aralık 2018 tarihli bir kararname ile Abhazya Bakanlar Kurulu, cumhuriyet bölgesinde kripto para birimleri madenciliğini geçici olarak yasaklamıştı.

Bahreyn Krallığı kripto para birimi yasalarının geliştirilmesini tamamladı. Bahreyn Merkez Bankası’nın internet sitesine göre, artık ülke kriptoaktif varlıkların işletmesi için güvenli bir yer.

Hindistan Rezerv Bankası’nın, düzenlenmiş kuruluşlar (bankalar ve diğer finansal kuruluşlar) ortamındaki kripto para birimi işlemlerine ilişkin yasağı yürürlükte kaldı. 24 Şubat’ta Yüksek Mahkeme, 6 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan yasağı kaldırmayı reddetti.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz