single-image

Kripto Para Dolandırıcılıkları Hızla Artıyor

Gün gelmiyorki yeni bir kripto para dolandırıcılığı haber gelmesin son rapor ise Amerika kıtasından geliyor. Vancouver Polis Departmanı sadece geçen hafta yapılan kripto para dolandırıcılıklarının vatandaşlara nereyse 2 milyon dolara mal olduğunu açıkladı. Kripto para birimi dolandırıcılıklarının sayısının geçen yıl aynı döneme göre üçe katlandığını aktardılar ve dolandırıcıların sosyal medyada “hızlıca zengin olma” planlarını özendirdiğini belirttiler . Federal kurumları, kripto varlıkların organize suçlular tarafından para aklamak için giderek daha fazla kullanıldığı konusunda uyarıda bulundu. Özellikle Bitcoin ATM’lerini kullanarak kripto para birimleriyle ilgili anonimlikten yararlanılabilen “ideal bir kara para aklama aracı” olarak görülmektedir dendi.

Polis medya sözcüsü , müfettişlerin bu tür bir suçların olduğundan eksik bildirildiğini düşündüklerini, çünkü kurbanların genellikle utanç hissettiklerini ve bu yüzden şikayetçi olmakta isteksiz olduklarını söyledi.

ABD ve Kanada düzenleyicileri , kripto para birimlerinin ve ilgili finansal ürünlerin “saadet zinciri ve diğer dolandırıcılıklar için halka karşı açık tehdit” olabileceklerinin altını çizdi. Bu nedenle, yatırımcılara risklerini ve maliyetlerini net bir şekilde açıklamayan kripto promosyonlarından ve yatırım vaatlerinden kendilerini korumalarını tavsiye ediyor.

Özellikle çevrimiçi dünyada kişisel bilgi paylaşılması ve yatırım yapılması için çok dikkat edilmesi gereklidir. Kötü sürprizler sizi yeni gelişen kripto dünyasından soğutabilir yada küçük birikimlerinizi kaybetmenize sebep olabilir. Kolay para kazanma vaatlerine her zaman şüphe ile yaklaşın.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz