single-image

Kripto Para Birimleri Pazar Günü Sert Düştü

Geçen hafta başlayan kripto para satış baskısı, tek bir günde piyasadan 400 milyar dolardan fazla değeri sildi.
Bitcoin Pazar günü 31.000 dolar’a kadar düştü. Pazar günü ciddi kayıplar yaşanan Bitcoin güne 37.000 dolar seviyesinden başladı ancak ciddi kayıplar engellenemedi. Cumartesi günü, Tesla CEO’su Elon Musk’ın fiat para birimi üzerinden kriptoyu desteklediğine dair bir tweet’in ardından kripto para birimi % 8 artmıştı . Yükseliş trendi devam edemedi, olumsuz yöndeki haber ve durumlar ile satış baskısı çok yoğun şekilde pazar günü içerisinde sürekli bir satış görülmesine sebep oldu. Altcoin’lerde satış çok daha fazla yaşandı. Bazı altcoinler %30 değer kaybı yaşadı.

Ethereum güne 2.300 doların üzerinde başlamasına rağmen akşam saatlerinde 1.730 dolar seviyelerine kadar sert bir geri çekilme yaşadı.
En son dalgalanma , kripto para birimleri için kanlı bir haftadan sonra pazar günü tüm hafta yaşananı aratmayan kötü bir gün yaşandı. CoinMarketCap’ten alınan verilere göre Çarşamba günü ani ve keskin bir kripto satışı, gelişmekte olan piyasadan sadece 24 saat içinde 400 milyar dolardan fazlasını sildi . Aynı kayıplar altcoinlerde de yaşandı, bir çok altcoin tepe fiyatının 1/3 yada 1/4 fiyatlarına kadar gerilemiş durumda.

Yaşanan düşüş çarşamba günü Çin Halk Bankası’nın kripto paraların finans kurumlar tarafından bir ödeme şekli olarak kullanılamayacağını duyurmasıyla tetiklendi. Çarşamba günü 30.000 dolar sınırının hemen üzerine kadar sert şekilde düşen Bitcoin, bazı kayıpları geri kazanmıştı ve Perşembe günü % 10 üzerinde değer kazandı . Ancak Çin’in kripto para madenciliğini durdurmayı planladığını yinelemesinden sonra piyasalar ve bitcoin Cuma günü tekrar düşüşe geçti.

Bitcoin 30.000 dolar seviyesinde kendisine güçlü bir destek sağlamış gibi görülmekte. Aynı zamanda Yaşanan bu düşüşlerin ardından Bitcoin’in piyasa hakimiyeti %46 seviyelerine kadar yükselmiş durumda. Altcoin’lerden çıkan paralar bitcoin’e girmekte gibi görülmekte. Piyasaların genel satış baskısı güçlü olarak durmakta, bir çok tüccar için temkinli ve bekle ve gör durumu söz konusudur. özellikle altcoin’lerde kırılganlık ve kayıplar daha hızlı yaşanmaktadır.

Kripto para piyasaları yeni haftaya nasıl gireceği konusunda yine gözler Asya piyasalarının açılışı ve olası yeni haberleri beklemekte.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz