single-image

Cambridge Üniversitesinden Bir Profesör Yeni Kripto Para Birimi Geliştiriyor

Cambridge Üniversitesi Profesörü Adrian Kent S-para üzerinden güvenli işlem kavramını geliştirdi, “göreli veya diğer güvenilir yönlendirme kısıtlamalarıyla ağlarda yüksek değerli hızlı işlemler için tasarlanmış.” Sanal para hakkında Royal Society dergisinde bir araştırma makale yayımlandı .

Blockchain’den farklı olarak, Profesör Kent’in sistemi, yalnızca iki bilgisayarlar arasında değil, zaman içerisinde bilgisayarlar arasında veri dağıtımına izin veriyor.

Makalede konu hakkındaki bilgilendirmelerde “Geliştirilen çerçeve, finansal bir ağ üzerindeki çeşitli noktalar arasındaki iletişim yoluyla üretilen ve dünyadaki gerçek zamanlı verilere esnek bir şekilde yanıt veren ve en uygun yerde ve zamanda kullanabilmeleri için ‘somutlaştırılan’ güvenli sanal belirteçler olarak düşünülebilir. Kullanıcıların olaylara hem fiziksel hem de dijital olarak bilinen para türlerinden daha hızlı yanıt vermelerini sağlar ” diyor.

Kuantum mekaniği yasalarının uygulanması sayesinde, Kent’in projesi, ikili işlem riskini ortadan kaldırırken, ağlar arasında çapraz kontrol veya doğrulama için gecikmeler olmadan fon/para güvenli bir şekilde alınıp satılabilir.

Adı geçen bilim adamı, “Veriler, A noktasından B noktasına, şifreli bir şekilde, gönderildikten sonra değiştirilemeyen ve yalnızca A noktasının anahtarını sağladığı zaman gösterilebilir – taraflardan herhangi biri diğerini aldatmaya çalışsa bile güvenlik garantilidir” ifadesiyle sisteminin güvenilirliğini vurgulanmaktadır. .

S-money sistemi yüksek hesaplama yükü gerektirse de, mevcut bilgisayar teknolojisiyle bu sistemin işlemesi mümkün olabilir. İçinde bulunduğumuz yılın ilerleyen zamanlarında Kent ve meslektaşları , Cambridge Üniversitesi’nin ortak bir kurum olduğu Kuantum İletişim Merkezi ile çalışan bazı kavram kanıtı testleri yapmayı umuyor . Bu sayede kullanıma hazır teknolojileri kullanarak bir ağda S-paranın ne kadar hızlı verilebileceğini ve harcanabileceğini anlamayı umuyorlar.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz