single-image

Kripto Para Bir Devrim yada Spekülasyon

İlk önce kripto para birimleri ile sanal para birimleri arasında ayrım yapmamız gerekiyor. Her ikisi de dijital değişim aracı olmakla birlikte, kripto para birimleri, bir sistem aracılığıyla kripto para biriminin kullanıcılarının kimliğini koruyan bilgilerin şifrelenmesine dayanır. Mevcut bilgi işlem yetenekleri ile kırılması çok zor. Sanal para birimleri kendi başlarına kontrollerinin veya şifrelemelerinin yerelleştirilmesini sağlamaz.

Merkezi bir kurumun varlığını olanaksız kılan, kripto para birimleri taraftarları değerlerini gizliliğe (yani bilgilerin şifrelenmiş olduğu gerçeğine) ve bir işlemin yürütülmesinde yer alan aracı sayısının azaltılmasına dayanır.

Diğerleri teknolojik avantajlara işaret ediyor. Örneğin, kripto para birimlerinin katma değerinin, verimliliklerinden geldiği söylenmektedir. Geleneksel sistemde büyük miktarda para göndermek ve almak zor bir iş haline gelirken, kripto para birimleri ile daha az aracıyla ve aynı zamanda kimliğini korurken hızlı ve ucuz bir şekilde yapılabilir. İçerdiği aşırı enerji tüketimi ve uzun yerleşim süreleri ile bu avantajlar kısmen dengelenmiştir.

Ayrıca finansal avantajlar da olabilir. Örneğin Bitcoin, algoritması ile dolaşımdaki 21 milyon Bitcoin ile sınırlandırılırken, geleneksel para birimlerinde para arzı artarken, parasal enflasyon ve satın alma gücü kaybından kaçınılır. Hatta bir deflasyoner para birimi bile olabilir, çünkü para tedarik tabanı kripto para birimlerine erişimin kaybedilmesi nedeniyle (şifrelemenin gücü nedeniyle) azaltılabilir.

Bu avantajlar ana eleştirilerden biri ile ilgilidir: Kesin olarak ademi merkeziyetçiliği nedeniyle onları düzenleme zorluğu. Kripto para birimleri kimliği korumasına rağmen, yasadışı ticarete de izin verir. Merkezi olmayan bireysel işlemlere dayanan bir finansal sistemin ortaya çıkmasını içereceğinden, öngörülmesi zor olan ve bununla birlikte vergi sonuçlarının da geldiği (para aklama konusunda, diğer şeylerin yanı sıra) bu, hükümetler ve mevcut finansal sistem için bir zorluktur.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz