single-image

Kripto Madencileri Büyük Baskı Altında

Bitcoin, geçen hafta değerinin % 30’dan fazlasını kaybetti 4,300 ABD Doları civarındaki, bitcoin, Ekim 2017’den bu yana görülen en düşük seviyededir.

Bazı büyük madencilik firmaları pes ettiler bile. Çarşamba günü, ABD merkezli madencilik şirketinin Giga Watt’un Washington’da iflas başvurusunda bulunduğu bildirildi.

Perşembe günü Güney Çin Morning Post tarafından yayınlanan bir başka makaleye göre, Çin merkezli maden havuzu F2Pool şimdi, Antminer S7, S9 ve AvalonMiner 741 gibi bir dizi madencilik makinesinin artık Çin’de faaliyet göstermek için kârsız olduğunu ifade ediyor. Bu makinelerden oluşan bir grup cihazını ikinci el pazarında satışa çıkarılıyor.

Ancak bazıları, başkaları acı çekerken fırsatları görüyor. Aynı makaleye göre, Shenzhen merkezli, Çin merkezli bitcoin madencilik şirketi Lightning Asic’den Jack Liao adında bir madenci, ikinci el madencilik makinelerini pazarlık fiyatlarında satın almak için yaşanan durgunluktan yararlandı. Liao gazeteye verdiği demeçte, her biri yaklaşık 70 ABD Doları karşılığında, çoğu Antminer S9 olmak üzere yaklaşık 50.000 madencilik makinesi satın aldığını söyledi. Yeni bir S9 makinesi, Bitmain’in web sitesinde 300 USD civarındadır.

 

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz