single-image

Ethereum İçin Yeni Bir Güncelleme Planlanııyor

Ethereum geliştiricileri, dünyanın üçüncü en büyük blok zincirini geliştirmenin yanı sıra, teknolojisinin kısa vadede daha güçlü hale getirecek, daha önce açıklanmayan bir güncellemeyi geliştirmek için sessizce planlamalara başladılar.

Özellikle, bu ayın başlarında bir ethereum konferansında gerçekleşen dört özel toplantıdan alıntılar, muhtemelen Haziran 2019’da aktif hale getirilecek olan “ethereum 1x” adlı bir güncellemeye işaret ediyor.

Daha önce açıklanmayan görüşmeler, adının açıklanmasını istemeyen bir kişi tarafından doğrulandı. Geliştiricilerin önerilerin henüz kamuoyunda tartışılmayacak kadar erken aşamada olduğunu söylediler. Diğer geliştiriciler, yorum taleplerine her hangi bir yanıt vermedi.

Github üzerinde Cuma günü ethereum sanal sisteminden bir belge yayınlandı . Aynı platformda, Parity ethereum müşterisi Afri Schoedon’un yayın müdürü, belgenin habersiz olduğunu veya planların yaklaşmakta olan bir yükseltme için harekete geçildiğini ifade etti.

Toplantılardan birinde katılımcılar arasında eternum yaratıcı Vitalik Buterin’de vardı; Joseph Lubin, Brooklyn merkezli Consensys Systems’ın en büyük kuruluşunun kurucusu; ve Lane Rettig, Peter Szilagyi ve Hudson Jameson dahil olmak üzere kayda değer topluluk kurucuları ve geliştiricileri oradaydı.

Ethereum geliştiricilerinin, hızlandırılmış bir zaman çizelgesinde iyileştirmeler eklemek isterken, halka açık yol haritasını genişletmek için baskı altında olabileceğimuhtemeldir. Sistemsel bir güncellemeye dahil edilmek üzere birkaç değişiklik, ya da Haziran ayında hedeflenen hard fork’un daha önce 2019 sürümüyle ilişkilendirilmemiş olması tartışıldı.

Yükseltme hala erken aşamada olsa da, geliştiriciler daha önce EVH’ye alternatif olarak eWASM uygulamasını tartışmışlardır ; bu da eternum hesaplamasına daha hızlı ve daha açık bir yaklaşım getirecektir.

Toplantıdaki geliştiriciler, değişikliklerin daha hızlı bir şekilde koordine edilmesi için özel olarak çalışmanın önemini vurguladı. Mümkün olduğu kadar fazla şeffaflık için çabalayan Buterin, “kurumsal özel görüşmelerden ve özel forumlara karşı kesinlikle rahatsız” olduğunu belirtti.

Toplantıda netice olarak, en azından üç çalışma grubunun oluşturulduğu söyleniyor – biri EVM değişikliklerine odaklanmak, diğeri akıllı sözleşme maliyetlerindeki değişiklikleri tartışmak için ,bir diğeri de bu tür dönüşümlerin etkisini simüle etmek ve modellemek için çabalayacaktır.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz