single-image

İsviçre Hükümetin’den Mevcut Finansal Yasalar İle Blockchain Düzenlemeleri

İsviçre hükümeti blockchain sektörünü mevcut mali yasaları çerçevesinde düzenlemek istiyor.

Ülkenin Federal Konseyi Cuma günü bir rapor yayınladı ve blockchain için yasal bir çerçeve sağladı ve İsviçre’nin mevcut kurallarının bu yeni teknolojilerle başa çıkmaya çok uygun olduğunu belirtti, ancak bazı değişikliklere hala ihtiyaç var.

İlk olarak, konsey, kripto para birimleri ve kripto varlıkların yasal kesinliklerini artırmak için ülkenin menkul kıymet yasasında bir değişiklik önerdi. İsviçreli Konfederasyonun en üst düzey yetkilisi, “İlgili taraflara erişilebilen merkezi olmayan bir sicil kaydının bir güvenlik mülkiyetine benzer bir tanıtım sağlayabildiğinden, bu girişe benzer yasal etkiler eklemek doğru görünüyor” diye açıkladı.

Konsey ayrıca, iflas işlemlerinde iflas eden borçluların toplam mülkünden kripto varlıklarını ayırmak istiyor. Ancak, ülkenin mevcut Borç İcra ve İflas Yasası kapsamında, bu varlıkların ayrılıp ayrılamayacağı açık değildir. Konsey, ilgili konularda “yasal kesinlik büyük bir ihtiyaç” olduğunu ve dolayısıyla ilgili bir değişikliğin önerildiğini söylemiştir.

Ayrıca, hükümet organı blockchain teknolojileri altyapı sağlayıcıları için yeni bir “yetkilendirme kategorisi” oluşturulmasını önermiş ve buna göre Finansal Piyasa Altyapısı Yasasında değişiklikler yapacaktır. Kurul, şu anda herhangi bir spesifik değişiklik teklif etmedi, çünkü finansal piyasa düzenlemelerindeki “menkul kıymetler” ve “türevler” terimlerinin merkezi tanımları aynı zamanda blockchain tabanlı iş modelleri için de geçerli gibi görünüyor.

Ülkenin Kara Para Aklamayı Önleme Yasası ile ilgili olarak, meclis mevzuatın şu anda kripto para ve ilk para teklifleri (ICO) ile ilgili faaliyetleri kapsayacak kadar yeterli olduğunu söyledi. “Kara Para Aklamayı Önleme Yasası’nın genel ilkeleri, kripto temelli varlıklar için de geçerlidir.” Diyerek, “toptan bir revizyona” ihtiyaç olmadığını da ekliyor.

İsviçre hükümeti, ülkenin Federal Maliye Departmanının fintech’i düzenleme planlarını ana hatlarıyla belirttiği 2016 yılından beri blockchain düzenlemeleri üzerinde çalışıyor .

Son olarak, İsviçre’nin Finansal Piyasalar Denetleme Kurumu ,blockchain ve kripto-para birimine dayalı şirketler için geçerli olan gereksinimlere sahip yeni bir fintech lisansını da tanıttı .

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz