single-image

Çin Eyaleti Bitcoin Madencilerini Kara Listeye Almayı Önerdi

Çin’in İç Moğolistan eyalet hükümeti, Bitcoin madenciliğiyle ilgili yeni yasaları ihlal eden herkese ulusal sosyal kredi sistemini kara listeye alma teklifinde bulundu. Yerel medya kuruluşu Weixin, Çin’in kripto madenciliğine karşı başlayan baskısının ardından, eyaletin finansal ürünlere sınırlı erişimi ve hatta yurtdışı seyahatlerinde kısıtlamalar da olan yasadışı kabul edilen madencileri cezalandırmak istediğini bildirdi.
Karar ayrıca kripto ile ilgili madencilik faaliyetlerinde bulunan internet kafeleri ve servis sağlayıcıları da cezalandırmayı kapsıyor.
İç Moğolistan’daki Finansal İstikrar Geliştirme Komitesi’nin 51. toplantısında yapılan duyuruya göre kara liste , eyalette yasadışı Bitcoin madenciliğini destekleyen internet sağlayıcıları ve internet kafeleri cezalandırmayı amaçlıyor .” Önlem aynı zamanda hükümetin madencilik projelerinde “yasadışı kaynak yaratma” olarak adlandırdığı ve İç Moğolistan’daki kamu görevlilerinin kripto para madenciliğiyle ilgili faaliyetlere doğrudan veya dolaylı olarak katılmalarını yasaklamayı da hedefliyor.
Çinli madenciler faaliyetlerini uzun vadede nasıl yapacaklarına dair yol bulmakta zorlanıyorlar . Pekin’in kripto para birimleri üzerindeki en son büyük baskısı, hükümetin borsaların ülke içinde faaliyetlerini yürütmesini yasaklaması ve ilk para tekliflerini (ICO’lar) yasaklamasıyla 2017’de gerçekleşmişti. Ayrıca son raporlar, bu tür faaliyetler nedeniyle enerji arzı sorunlarıyla ilgili olduğu iddia edilen endişeler arasında Çin hükümetinin kripto madenciliğine karşı daha katı bir tutum sergileyeceğini gösteriyor.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz