single-image

İran Merkez Bankası’ndan Altın Destekli Kripto Para Birimi

İran Ticaret Odası, Endüstri, Maden ve Tarım Dairesi’nden bir yetkili, kısa bir süre önce ülkenin yakında merkez bankasının izni altında mayın altına alınacak olan altın destekli bir şifreleme parasını açığa çıkarmaya hazır olduğunu iddia etti.

Resmi. Shahab Javanmardi, şifreli para biriminin, İran Merkez Bankası ile ülkedeki özel bilişim firmaları konsorsiyumu arasındaki bir anlaşmayla madencilik olacağı iddia etti.

İran kripto para birimi altınla destekleniyor ancak işlevi yabancı rakiplere benziyor. Yerel olarak şifrelenmiş para, İran bankalarının donmuş kaynaklarının optimal kullanımını kolaylaştırmaktır.

Yetkili, yerel haber çıkışı Mehr’a göre, hükümeti ülkenin şifreli para madenciliği endüstrisini düzenlemeye çağırdı . Kapsandığı gibi ülke, son birkaç haftadır kripto para birimi madenciliğine zarar veriyor.
Haziran sonunda ülkedeki yetkililer elektrik şebekesini bozduğunu iddia eden 1000 bitcoin maden kulesi ele geçirdiler ve bu ayın başlarında bir İran Merkez Bankası yetkilisi “İran’da kripto para birimi ile ilgili tüm faaliyetlerin yasak olduğunu” açıkladı.

Bu yılın başlarında, dört İran bankasının kripto para birimi bazlı bir ödeme sistemi üretmek için Ghoghnoos adlı bir şirketle çalıştığı ortaya çıktı. ‘PayMon’ olarak adlandırılan kripto para birimi bir , Stellar Lümen (XLM) ağına dayanan altın destekli bir belirteçtir .

Şifreli para biriminin hedefi, İranlı blok zinciri şirketi ArzDigital’in Sputnik ile yaptığı bir röportaja göre, ülkenin Başkan Trump yönetimi altında artan ABD destekli yaptırımlar etrafında işlem yapması için bir yol sağlamak.

Şirketin kurucusu Hamid Reza Shaabani, ayrıntıların henüz net olmadığını belirtti, ancak PayMon çoğunlukla “özel döviz büroları” tarafından işlem görecekti ve “jeton sahiplerinin altın alabildiğini, ancak ayrıntıların henüz belli olmadığını” söyledi.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz