single-image

Havven (HAV) Nedir?

Havven ( HAV ), PayPal’a veya kredi kartına benzer bir takas aracı olarak işlev görecek şekilde tasarlanmış, blok tabanlı bir “stablecoin” şifreleme sistemidir.

Stabilcoin, bir şekilde fiat parası (örn. USD) karşılığında değerini fiat parası veya diğer kripto para birimleri ile teminatlandırma (destekleme) veya “kıyma” (yaratma) ve “yakma” (yok etme) gibi diğer yaklaşımlarla temin etme yoluyla bir şekilde koruyan bir kripto para birimidir. ) enflasyonu manipüle etmek için belirteçleri. Havven’in yaklaşımı, ilk önce Ethereum rezervleriyle birlikte kriptokür para rezervleriyle teminatlandırma ve daha sonra, adaylar olarak adlandırılan ikincil bir stabilcoin tokeninin değerini desteklemek için Havven (HAV) simgesini kullanarak.

Bu arada, Havven projesi, bir başka stabilcoin projesi olan Haven projesiyle (bir v) karıştırılmamalıdır.

Havven’in fiyat dalgalanmalarını azaltma konusundaki yaklaşımını, diğer hususların yanı sıra, bu konuları keşfederek inceleyeceğiz:
Havven Nedir?
Avustralya’da bulunan Havven, bağımsız bir stabilcoin ödeme ağı konseptini geliştirmek için Eylül 2017’de bir tohum fonu turu başlattı. Daha sonra 28 Şubat 2018’de halka açık ICO’ları başlattılar ve 7 Mart 2018’de ICO’nun sona ermesiyle 30.000.000 USD’lik hedeflerini gerçekleştirdiler.

Takım
Havven, 13 kişilik multidisipliner bir ekip tarafından yönetiliyor. Proje , daha önce Avustralya’daki en büyük dijital ödeme ağlarından biri olan blueshyft’i birlikte kurmuş olan Kain Warwick tarafından kuruldu . CTO, MongoDB’de Mühendislik Direktörü olarak görev yapan Justin Moses .
Hedefleri
Konsept oldukça basittir: kullanıcıların fiat paraya güvenmeden değer aktarmalarını sağlayan dağıtılmış bir ödeme ağı.

Havven, PayPal, kredi kartı ağları veya SWIFT bankacılık ağı gibi merkezi ödeme ağları işleten şirketlerin “ağ içindeki değer üzerinde mutlak kontrole sahip olmaları” sorununu ele almayı hedeflemektedir, bu nedenle, bunlar içinde yapılan herhangi bir işlem herhangi bir zamanda engellenebilir veya geri alınabilir . ”Havven’in beyaz bültenine göre,“ Bu görünüşte kullanıcıları korumak için tasarlanmış olmasına rağmen, tüm katılımcılar için sistemik risk getiriyor. Ağın güvenliği tehlikeye atılırsa veya sahipleri yardımsever davranmaktan vazgeçerse hiçbir taraf hesaplarındaki değerin güvenli veya erişilebilir olduğuna güvenemez. ”

Bir diğer önemli nokta, bu tür ödeme ağlarında, ücretlerin tipik olarak ağı sürdürmenin maliyetleriyle aynı hizada olmamasıdır – kârın, uygun fiyatlı, kaliteli hizmet yerine ana motive edici olması. Bu, özellikle ürünlerini geliştirmek yerine ölçeklendirmeye öncelik veren büyük ödeme ağları için geçerlidir.

Bitcoin, değer aktarımı için merkezi bir kuruluşa güvenme zorunluluğunu çözse de, aşırı derecede değişken bir fiyata sahip olmaktan muzdariptir. Elbette, Bitcoin’in değeri uzun vadede artma eğilimindeydi. Ancak, fiyat genellikle günlük bazda aşağıya doğru büyük salınımlara yol açıyor. Bu, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için ciddi bir dezavantajdır; bu da onları düşük değer depoları yapar ve dolayısıyla gerçek para birimleri olarak kullanmaz.

Havven’in Arkasındaki Teknoloji
Havven’in Stablecoin Sistemi Nasıl Çalışır?
İlk başta Havven’in teknik tanıtım belgesinde göründüğü kadar karmaşık değildir . Sonuçta, Havven ekosisteminde amaç iki belirteç bulundurmaktır: adaylar (nUSD ve diğer fiat tabanlı adaylar) ve havven (HAV). Adayın fiyatını sabitlemek için değişken bir arzı varken, mahzenlerin istikrarlı bir tedariği var ve sistemin teminatını sağlamak için tasarlandı.

Havven’in değeri ağda oluşturulan öngörülen ücretlerden elde edilir, çünkü HAV sahiplerine HAV’larını bir emanet akıllı sözleşmesinde kilitleyerek ağ ücretlerinden temettü ödemeleri yapılabilir. Havven token’in değeri bu nedenle tamamen spekülatif değildir.

Adayların istikrarı bu değere dayanacak ve emanet edilen mahsüllerin değerinin her zaman dolaşımdaki adayların değerinden daha büyük olmasını sağlayan sistemin mekanizmalarıyla, bunlar tarafından aşırı teminatlandırmaya dayalı olacaktır.

Bunun için teori yapılır çünkü HAV jetonlarını emanette tutan herkes, “her bir vericinin doğru aday arzını ne kadar iyi koruduğuyla orantılı olarak dağıtılacak” ağ işlem ücretlerinden elde edilen Havven ödülleri ile teşvik edilecektir.

Bir Havven emaneti kullanıcısı HAV’larını emanete koyarsa, USD dengelenmiş bir aday otomatik olarak merkezi olmayan bir borsada 1 $ USD fiyatla satışa sunulacak. Azalan HAV’u serbest bırakmak için, kullanıcının adayı (bu, 1 $ USD bedelinde) verilen adayı geri alması gerekir.

Havven sistemi ağ ücretlerini ayarlamak için bir algoritma kullanır ve böylelikle HAV sahiplerine emanet akıllı sözleşmelerindeki tutuşunu teşvik etmek (veya engellemek için) ve böylelikle adayları yaratmayı teşvik eder. Teori, bunun, sadece arz ve talebe dayanarak, kullanıcıların adayları nane şekline sokmasına ve uygun miktarda yakmasına neden olacağıdır.

Ek olarak, daha fazla kişi aday kullandıkça, ağda daha fazla işlem ücreti olacaktır; bu da, ağları daha değerli hale getirecek ve teorik olarak ağ büyümesinin geri besleme döngüsünü oluşturacaktır. Havven terminolojisinde bu emanet bazlı teminatlandırma sistemine “dağıtılmış teminat havuzu” denir.

“Merkezi olmayan bir sistem, blok zinciri dışında mevcut olan teminat varlıkları kullanamaz, çünkü bu varlıklarla etkileşim, yukarıda belirtilen arıza modlarıyla merkezileştirmeyi gerektirir. Bu arada, kriptoasset fiyatlarına spekülatif oynaklık hakim oldu. Bu nedenle, bir sistemin sabit bir jetonu geri almak için gerçek dünya varlıklarını veya kriptobasetlerini kullanıp kullanmadığı, teminatın değeri belirteç talebiyle ilgisiz ise, o zaman sistem dış fiyat şoklarına karşı savunmasızdır. Büyük düzeltmeler, kendisine verilen belirteci talebinde herhangi bir değişiklik yapmadan teminatın değerini tahrip edebilir. ”

Halen Havven, eUSD olan Ether tarafından desteklenen geçici bir stabilcoin başlattı. EUSD, adayların ortaya çıkması için veri toplamak için bir çeşit prototip testi parasıdır ve ABD dolarına sabitlenmiştir.

Plan, Ether destekli eUSD’nin yerine nomin destekli nUSD (şu anda 11 Haziran 2018 için planlanacak) ile değiştirilmesidir.

Havven vs. Diğer Stablecoin Teknikleri
Kripto Para stablecoin’lerin, her biri avantaj ve dezavantajları olan fiat’a karşı değerlerini korumaya çalışmasının üç yolu vardır.

Bu yöntem, stabilcoin dolaşım birimleri olduğu gibi aynı sayıda veya daha fazla fiat para birimini tutarak kripto para biriminin değerini korumak için fiat para depolarını kullanır. Avantajı teorik olarak, para birimini destekleyen fiili fiili para olmasıdır. Bu yöntemin kusurları, fiat parası tutan söz konusu işletmenin güvenini gerektirmesi, çok para tutması pahalı ve potansiyel olarak elverişsiz olması ve güvenilir üçüncü şahıslar tarafından düzenli denetim gerektirmesidir (rüşvet verilebilir veya örneğin çıkar çatışması var).

Her ne kadar kripto para birimi ile teminatlandırma, merkezileştirilmiş bir işletmeye güvenme zorunluluğunu çözse de, bir stabilcoinin değerini geri almak için kripto para birimlerinin değerine güvenerek yeni bir sorun yaratır. Piyasa dalgalanmalarını hesaba katmak için sadece kripto para birimine daha fazla teminat eklemek, potansiyel olarak pahalı bir teklif yapar ve kripto para birimi piyasası genellikle büyük fiyat çöküşleri gördüğü için, istikrarlı bir koinin değerini yeterince koruyacak şekilde depolanan kripto para birimlerinin değerinin korunacağına dair bir garanti yoktur. .

Teminatsız Paralar

Teminatlaştırılmamış bir madeni para, piyasadaki fiyatı etkilemek amacıyla halka açık bilinen para arzını kontrol eden bir şifreleme para birimini ifade eder. Bunu yapmanın birkaç yolu var.

Madeni paranın değeri düşerse, örneğin, madenciliği ve yakma işlemini kontrol eden işletme, potansiyel olarak onları yakma (ya da değil), rezerv sermayesi olan madeni paralar satın alabilir. Değer yükselirse, merkezi işletme yeni madeni paralar ayırabilir ve piyasaya sunabilir. Buradaki sorun, rezerv sermayelerinin sınırsız olmaması ve yine böyle dalgalı bir piyasada, merkezi bir kuruluşun alım rezervlerini tüketmesi büyük bir fiyat düşüşünün söz konusu olmayacağı ve “ Sözde stabilcoin ”.

Havven’in en az% 80’i aşırı teminatlandırmayı sürdürme hedefi var, bu önemli, ancak kripto para birimlerinin değerinin hızla% 80 veya daha fazla düştüğü bilinmektedir. Bunu, talebe bağlı olarak nomin stabilcoinlerinin çıkarılması ve yakılmasını kontrol etmekle birleştirebilme yöntemleri, bu potansiyel düşüşü telafi etmeye yardımcı olabilir. Bu yöntem de elbette işe yarayıp yaramadığı konusunda spekülatif, bu yüzden Havven’in Ether yerine, Havven tarafından desteklenen tam sistemini başlattığında nasıl bir performans gösterdiğini görmek ilginç olacak.

Havven (HAV) ve eUSD Nasıl Satın Alınır ve Saklanır
Havven’i (HAV) , Kucoin, Qryptos ve IDEX dahil olmak üzere aşağıdaki borsalardan başkalarından satın alabilirsiniz.

HAV’ınızı borsalardan birine depolamak yerine, potansiyel borsa kırma konusundaki güvenlik endişeleri nedeniyle, MyEtherWallet , MetaMask , MyCrypto veya Coinfy gibi özel simgeler eklemenizi sağlayan ERC-20 uyumlu bir cüzdan kullanmanızı öneririz . Resmi bir HAV cüzdanı için henüz bir tarih belirtilmemiş.

eUSD , eUSD tasfiye süresi açıklanana kadar Havven’in eUSD dönüşüm aracını kullanarak Ether ile satın alınabilir , daha sonra eUSD sahiplerinin eUSD’lerini Ether için işlem yapmak için 90 günleri vardır. eUSD, Ether’ün USD değerine kıyasla gerekenden en az% 50 daha fazla Ether tarafından desteklenmeye devam edecektir.

Sonuç
Hiç şüphesiz, kripto para birimleri para politikasında, paranın nasıl yaratıldığı ve imha edildiği, enflasyon ve deflasyon, ve genel olarak değer transferinin hızı ve maliyeti dahil, inovasyonda bir patlama yarattığına şüphe yoktur. Bununla birlikte, belki de gerçek para birimi olarak kripto para birimleri kullanmanın en büyük zayıflıklarından biri, piyasanın 1. günden beri gösterdiği fiyattaki aşırı uçuculuktur.

Havven veya diğer stabilcoin şifreleme projeleri, dış fiat sistemlerine güvenmeksizin fiyat istikrarını korumanın bir yolunu gösterebilirse, bu, merkezi olarak verilen fiat parası için taraflar arasında değer aktarmanın bir yolu olarak gerçek bir zorluk olabilir. Bu damarda ne kadar çok deney olursa, o kadar iyi.

Giderek daha fazla sayıda stabilcoin projesi çevrimiçi hale geldikçe, bunlardan biri istikrarlı, ancak gerçekten merkezi olmayan bir ödeme ağı oluşturmayı başarabilmesi için sadece bir zaman meselesi olacak ve Havven bunu gerçekleştiren ilk kişilerden biri olarak umut verici bir rakip gibi görünüyor.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz