single-image

Hackerlar 2019 Yılında Borsalardan 282.617.000 Dolar Tutarında Kripto Para Birimi Çaldı

Kripto para suçlarıyla ilgili yeni bir rapora göre, siber hırsızlar 2019 yılında kripto para borsalarından toplam 282.617.000 dolar çaldı.

Blockchain analitik firması Chainalysis , bilgisayar korsanlarının Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), XRP, Bitcoin Cash (BCH) ve Litecoin (LTC) dahil olmak üzere çok çeşitli kripto varlıklarla yaptıkları on bir borsa saldırısına dikkat çekiyor .

Rapora göre, yılın en büyük vurgunu, Ethereum tabanlı paraları çalınan toplam değeri 105.000.000 doları bulan kripto borsası Coinbene’de gerçekleşti.

Sıradaki Upbit, Ethereum’da 49.000.000 doların borsadaki sıcak cüzdanından çalındığını gördü. Binance’in yaygın olarak yayınlanan hack’i, listede üç numaralı, Bitcoin’de 40.000.000 dolar kimlik avı saldırıları ve virüslerin bir kombinasyonu ile çalındı.

“Döviz saldırılarında çalınan fonların çoğu, muhtemelen nakde dönüştürülecekleri diğer borsalara gönderiliyor. Bununla birlikte, fonların önemli bir kısmı bazen yıllarca harcanmamaktadır. Bu durumlarda, yine de kolluk kuvvetlerinin çalınan fonları ele geçirmesi için bir fırsat olabilmektedir. ”

“… Aynı zamanda, bilgisayar korsanları, hem saldırıları nasıl gerçekleştirdiklerinde hem de daha sonra çalınan fonlarını nasıl yıkadıklarında daha da karmaşıklaştı. Bu olumlu bir gelişme olmamakla birlikte, borsalar tarafından benimsenen tedbirlerin, bilgisayar korsanlarını ilk etapta adapte olmaya zorlayacak kadar etkili olduğunu gösteriyor.

Kripto savunucuları, Bitcoin müşterileri adına tutarken güvenlik ihlallerinden etkilenmeye devam eden borsaların aksine, insanların aracılar olmadan eşler arası değer göndermelerine izin veren Bitcoin ağının kendisinin güvenli olduğunu belirtmek gerekir.

Hırsızlar, kripto para birimi satan ve saklayan merkezi borsalara girmenin yollarını bulmaya devam etseler de, BTC’yi koruyan kriptografiyi kıramayacakları bir gerçektir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz