single-image

Çok Sayıda Kripto Para Şirketinin İngiltere Kara Para Aklama Kurallarına Uymadığı Konusunda Uyardı

Yeni bir düzenleme haberi de İngiltere den geliyor. Ülkenin finansal hizmetler gözlemcisi, çok sayıda kripto para birimi firmasının kara para aklamayı önleme konusundaki İngiltere deki gereksinimlerini karşılayamadığı konusunda bir uyarı yayınladı. Kripto ile ilgili hizmetler sunan işletmelerin Mali Davranış Otoritesine kaydolmaları gerekmektedir. Düzenleyici, başvuruları henüz onaylanmayan firmalar için ticarete devam etmelerine izin vermek için geçici bir lisans uygulaması uygulamaktadır.

FCA Perşembe günü yaptığı açıklamada, 9 Temmuz 2021′den 31 Mart 2022′ye kadar Geçici Kayıt Yaptırmak için son tarihinin ertelediğini söyledi. FCA yaptığı açıklamada, ”Önemli miktarda çok sayıda işletme Kara Para Aklama Düzenlemeleri kapsamında gerekli standartları karşılamıyor ve bu da benzeri görülmemiş sayıda işletmenin başvurularını geri çekmesine neden oluyor” dedi.

“Uzatılmış tarih, kripto varlık firmalarının iş yapmaya devam etmesine izin verirken, FCA sağlam bir değerlendirme yapılmaya devam ediyor.”
Bitcoin gibi kripto para birimleri uzun süredir kara para aklama ve siber saldırılar gibi yasa dışı faaliyetlerde kullanılmalarına ilişkin endişelerle karşı karşıya . Bunun nedeni, işlem yapan kişilerin kimliklerini açıklamaması yada bilinmemesidir. Yetkililer ayrıca kripto varlıklarının spekülatif doğası hakkında da uyarıları tekrar ediyorlar.

Ocak ayında FCA , kripto para birimi yatırımcılarına sert bir uyarı yayınlamıştı . Düzenleyici, “Kripto varlıklara veya bunlarla bağlantılı yatırımlara ve kredilere yatırım yapmak, genellikle yatırımcıların parasıyla çok yüksek riskler almayı içerir” dedi. “Tüketiciler bu tür ürünlere yatırım yaparsa, tüm paralarını kaybetmeye hazır olmalılar.”

FCA Perşembe günü tutumunu yineledi ve birçok kripto para biriminin “son derece spekülatif olduğu ve bu nedenle hızla değer kaybedebileceği” konusunda uyardı.

Daha önce İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, geçen ay benzer bir açıklama yaptı . Kripto para birimlerinin “gerçek bir değeri yok” dedi ve ekledi: “Onları yalnızca tüm paranızı kaybetmeye hazırsanız satın alın.”
Şu anda FCA’ya kayıtlı sadece beş kripto şirketi var. Geçici Kayıt Rejimi listesinde oturan onlarca başvuru var.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz