single-image

Bitcoin Sert Düşüşün Ardından Kayıpları Telafi Etmeye Çalışıyor

Bitcoin, Pazar sabahı erken saatlerinde çok ciddi düşüş yaşadı. Yaşanan Şubat ayından bu yana gerçekleşen en büyük tek günlük düşüş oldudu. Bazı borsalarda Bitcoinn fiyatı 50.000 dolar seviyesine kadar geriledi. Şimdi bu düşüşün olası sebeplerini incelemek istiyoruz.

Bazı analistler , düşüşü Twitter’da ABD Hazinesinin kripto para birimlerini daha yakından inceleyebileceği spekülasyonlarına bağladı. Çıkan bazı söylentiler yeni bir düzenleyici dalgası mı geliyor korkusu yaratmış olabilir.
Bir başka olumsuzluk son aylarda daha fazla düzenleyici incelemeyle karşı karşıya kaldı. Türkiye Cumhuriyeti merkez bankası Cuma günü yaptığı açıklamada, kripto para birimlerinin 30 Nisan’dan itibaren geçerli bir ödeme şekli olarak kullanılmasına son vereceğini haberiydi.

Düşüşün bir başka nedeni, geçen haftaki Coinbase NASDAQ da listenmesi ve bu haberle birlikte bitcoin’in 64.000 doları aşan bir fiyata ulaşması belkide Bitcoin fiyatını olması gerektiğinde fazla bir miktara çok hızlı bir şekilde çıkartmış ve bir köpük oluşmuş olabilmesidir.
Geçtiğimiz gün yaşanan DOGE coin deki muazzam yükseliş pazarda dengeleri bozmuş hatta bazı altcoinler DOGE coin’i takip ederek çok ciddi kazançlar elde etmişti, tabi olarak bu yükselişlerin etkileri olumsuz olarak pazara kar satışları yada güven kayıpları olarak dönmüş olabilir.

Bazı söylentiler ve tahminler ise Çin’deki elektrik kesintileri nedeniyle Bitcoin Hash Rate’deki % 50’ye yakın düşüşten dolayı olabileceğini öne sürmektedir.

Abi fiyat düşüşü sonrası Bitcoin fiyatı yeniden toplarlanmaktadır, fiyat hızla 54.000 seviyesine geri dönmüş oradan 56.000 dolar seviyesine doğru yükselişine devam etmektedir, genel piyasada halen bir iyimserlik durumu hakim olsa da , bir çok tüccar daha tedbirli hareket etmektedir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz