single-image

Güney Kore Hükümetinin Kripto İşlemlerine % 10 Vergi Getireceği İddiaları Doğru Çıkmadı

Son günlerde gelen bilgilerde adı geçen Güney Kore Maliye Bakanlığı, düzenleyici otoritenin kripto para yatırımları için% 10’luk gelir vergisi getirdiğini belirten raporu reddederek son birkaç hafta içinde Kore kripto para endüstrisi üzerinde süren spekülasyonlara ve iddialara son verdi.

Kripto para birimleri, çalkalanma aşamasında, Bitcoin de yaşanan dalgalanmalar göz önüne alındığı zaman görülebilir, aslında kripto paraların genel özelliği ilk günden bu yana bu ani ve öngörülemeyen dalgalanmalardır. O zamandan bugüne, dijital para birimleri düzenli aralıklarla iniş ve çıkışlarla karşı karşıya kaldı. Kripto piyasalarında son derece önemli olan konu “vergilendirme” ve bunun hükümetler ve kripto yatırımcıları üzerindeki etkileri. Vergilendirme konusu, tüccarlar arasında, özellikle de dünya çapındaki idari otoriteler tarafından düzenleyici normların sıkılaştırılmasından sonra, güçlü bir endişe olarak ortaya çıktı.

Kısa bir süre önce, bir Kore Gazetesi olan Chosun Ilbo’da yayınlanan ve Maliye Bakanlığı’ndan ismi açıklanmayan üst düzey yetkili tarafından verildiği iddia edilen ifadeyle ilgili bir rapor, tüm kripto işlemlerine % 10’luk vergi getirileceğine dair haberler yer aldı. Gazetenin raporunda şöyle yazıyordu “Kripto para birimindeki yatırımlardan elde edilen karları vergilendirmeye karar verdik. Sorun, yatırımcılara ne kadar zaman vermemiz gerektiği ve ne zaman uygulamaya başlayacağımızdır. ” Raporda ayrıca, hükümetin vergi yasası yürürlüğe girmeden önce iki yıllık bir süre sağlayabileceğini belirtiyordu.

Buna yayınlanan habere cevap olarak, Maliye Bakanlığı, raporun doğruluğunu “gerçeği yansıtmıyor” diyerek reddetti .

Makalenin güvenilirliği, Kore’nin Haziran 2018’de kripto para birimi vergi çerçevesini uygulama planını belirleyen yılın başında yayınlanan raporlarla desteklendi.

Rapor, kripto alanında çok fazla tartışma yaratmasına rağmen, son zamanlarda Maliye Bakanlığı’nın görülen o ki Kore hükümetinin yakın gelecekte kripto vergi kanunu hakkında resmi bir açıklamada bulunmasına dair hiçbir işaret olmadığını göstermiştir.

İlerleyen günlerde belki bu tartışma adı geçen raporu yayınlayanlar tarafından tekrar gündeme gelebilir. Ancak o güne kadar maliye bakanlığının bu iddiaları reddettiğini unutmamak gerekir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz