single-image

Güney Kore Blockchain Girişimlerini Desteklemek İçin 9 Milyon Dolar Ayırdı

Güney Kore, özellikle blockchain teknolojisi söz konusu olduğunda kendisini yeni teknoloji için bir merkez olma niyetindedir. Pazartesi günü, Güney Kore İnternet Güvenlik Ajansı (KISA) , 2020’de altı yeni şirkete 9 milyon dolar tutarında fon sağlayacağını açıkladı .

Gelecek yıl bu girişim şirketlerine yardım etmeye yönelik 10 farklı projeye fon sağlanacak. Ancak, paranın bir kısmı önümüzdeki üç veya dört yıl boyunca projeleri finanse etmek için kullanılacak.

KISA’nın blok zinciri merkezinin başkanı Min Kyung-sik, herhangi bir projenin alacağı maksimum fon miktarının 1.2 milyon dolar olduğunu aktardı.

Geçen Perşembe günü, Güney Kore Bilim Bakanlığı ve BİT yakın gelecekte blockchain teknolojisini nasıl kullanacaklarına dair bir geliştirme planı yayınladı. Plan, ülkenin “blok zincirleme teknolojisini genişletmek için orta veya uzun vadeli bir plan” ile izleyeceği kapsamlı bir plan oluşturmaktır.

Plan, BİT bakanlığının blok zincirleme pilot programlarının ve platformlarının kamu sektöründe nasıl kullanılabileceğini belirlemek için çeşitli devlet kurumları ile birlikte çalışma konusunda liderlik etmesini sağlamaktır. İlk çalışma, hayvancılık tedarik zinciri yönetimi, oylama, emlak işlemleri, sınır ötesi belge dağıtımı ve gümrük işlemlerine odaklanacak .

Geçtiğimiz hafta , Güney Kore’de yeni bir kimlik doğrulama sisteminin uygulanacağı açıklandı. Bu yeni kimlik sistemi, işverenler ve devlet kurumları için mezuniyet ve istihdam sertifikaları gibi şeyleri doğrulayacak olan blockchain teknolojisini kullanacak.

Fonu almak isteyenlerin başvuru yapmak için 11 Kasım’a kadar süreleri olacak. Hem özel hem de kamu sektörü projeleri, 20 Aralık’ta yapılacak finansman kararının kesin olarak belirlenmesiyle dikkate alınacaktır. Kamu sektöründe bu finansman için istekli olabilecek yaklaşık 400 hükümet ve hükümetle ilgili kuruluş bulunmaktadır.

KISA, kripto para birimi projelerinden veya kripto borsalarından yardım istememeyi tercih etti. Ancak, finansmana yardımcı olmak için dijital belirteçler sağlayabilecek büyük finans kuruluşlarından yardım almaya isteklidirler.

Bu projelerin gerçeğe dönüşmesine yardımcı olmak için atılmış dev bir adım olsa da, başlangıçta önerilen iddialı planlardan bir adım gerisinde kalıyor. Başlangıçta hükümet, fonu 11 milyon dolar olan 12 proje bulmayı planlamıştı, ancak bu miktar neredeyse % 20 oranında azaltıldığı aktarılmıştır.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz