single-image

Fransız Ticaret Mahkemesi Bitcoin’i Bir Para Birimi Olarak Sınıflandırdı

Fransa merkezli haber kuruluşu Les Echos’un 5 Mart 2020’de yaptığı bir raporla , Nanterre Ticaret Mahkemesi’nin Bitcoin’i fiat parayla karşılaştırdığı ortaya çıktı. Bu, 26 Şubat 2020’de gerçekleşen bir karar sırasında gerçekleşti. Mahkeme, Bitcoin’i resmi hem de değiştirilebilir bir varlık olarak sınıflandırdı. Bu, Bitcoin’i aynı fiat para birimleri kategorisine sokar.

Kararın kendisi, Fransız kripto borsası Paymium ile alternatif bir yatırım şirketi olan BitSpread arasında yasal bir anlaşmazlık çıktıktan sonra geldi. Toplamda 1.000 BTC veya yaklaşık 9.1 milyon $ ‘lık bir krediyi 2014’te geri verilen tutarda anlaşmazlık yaşadılar. Paymium krediyi verdi ve şu anda BitSpread’in 2017’nin sert çatalından sonra elinde tuttuğu 1.000 BCH’yi tartışıyor.

Bu anlaşmazlık nedeniyle mahkeme ilk önce Bitcoin’e ve Fransız hukukunun gözünde bulunduğu yere hitap etti. Daha sonra Bitcoin’i tüketici kredisi olarak sınıflandıran bir varlık olarak sınıflandırıldı. Fransız yasalarının tanımına göre, bir tüketici kredisi, söz konusu kredi süresince bir tür mülkün mülkiyetinin borçluya devredilmesini kapsamaktadır.

Kramer & Leven’in avukatı Hubert de Vauplane, meydana gelen mahkeme kararlarının sonuçları hakkında kısa bir açıklama yaptı. Bakan, kararın kendisinin ülke çapında önemli bir etkisi olduğunu açıkladı. Bunun nedeni, Bitcoin’in artık resmi olarak para veya başka bir finansal araç olarak muamele görmesidir. Böylece, Bitcoin aracılığıyla repo veya borç verme işlemleri yoluyla işlemleri kolaylaştırma eğilimi önemli ölçüde artacaktır. Bu da kripto para piyasasında likiditeye büyük bir destek verecektir.

Bu karar nedeniyle, Fransız mahkemesi nihayetinde, adı geçen Bitcoin Cash’in borçlu olarak Bitspread’e ait olduğuna karar verdi, tıpkı temettülerin hissedarlara nasıl ait olduğu gibi.

Bu, küresel kripto düzenlemesinde önemli bir adımdır. Resmi kararda, Bitcoin’in Fransız Yasası dahilinde bir para birimi olduğu kararıyla, diğer ülkelerin takip etmesi eğilimi belirleyebilir. Dünya yavaş yavaş kripto endüstrisini finansal sektörlerine entegre etmeye başladığında, kriptonun patates kadar yaygın hale gelmesi sadece bir zaman meselesidir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz