single-image

Facebook Kriptopara Şefi Bazı Açıklamalar Yaparak Libra’yı Savundu

Şu anki Facebook Blockchain ve Kripto Para şefi olan David Marcus, geçtiğimiz günlerde Libra hakkındaki haberleri savunmak ve açıklamak için çalıştı. Daha önce bir blog makalesi ve şirketin bu konuda çok fazla kontrol sahibi olduğu konusunda şikayette bulundu. Blog gönderisinin öne çıkan fikirlerden biri Facebook’un kripto para birimini kontrol etmeyeceği yönünde.

Libra Kripto Para Birimini Facebook’tan David Marcus tarafından desteklenmektedir. Dijital para birimini ve arkasındaki fikri desteklemek için çıkan en iyi yöneticilerden biri olan Libra Kripto Para’yı tamamen başlatma planlarını duyurduktan iki hafta sonra. En son makalesinde David Marcus, şirketin para birimini, ağı ya da rezervi kontrol etmeyeceğini belirtti. Ayrıca, Facebook’un kripto para biriminin yaratıcısı olmasına rağmen , şu anda 100’den fazla üyesi olan Libra Vakfı üyelerinden biri olarak hareket edeceğini belirtti “ Özel ayrıcalık veya haklarımız yok”.

David, ayrıca Calibra adlı Libra şifreleme para biriminin özel dijital cüzdanının, piyasadaki binlerce başka kripto para olmasa da yüzlerce arasında olacağını belirtti. Ancak, Facebook’un bu projeden rekabetçilik ve gelir açısından fayda sağlamaya devam edeceğini gerçeğini inkar etmiyor. Bu, kripto para biriminin, kullanıcıların Facebook hizmetlerinden rahatça ve güvenli bir şekilde para gönderip almalarını kolaylaştıracağı gerçeğine dayanmaktadır.

Facebook’un Libra şifreleme para birimini başlatmaya hazırlanırken karşılaşacağı zorluklardan biri hedef kitlelere güven vermek olacaktır. İnsanların şirkete kişisel verilerinde güvenip güvenmeyecekleri ve sosyal ağdaki veri hırsızlığı ile ilgili son davaları takip ederek finanse edip etmeyecekleri açık değildir.

Bu projedeki bir diğer önemli çelişki, Proje Libra’nın lansmanını denetleyen büyük bir gizlilik altında yapılmasına rağmen, şirketin kripto para biriminin kontrolünü Libra Birliği’ndeki ortaklarına devretmeye odaklanmış görünmesidir. Ortaklar arasında kredi kartı şirketleri, ödeme aracıları ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar bulunuyor. Şirket ortaklarını ekibe katılmak için bir neden olduğuna ikna edemezse, kontrol transferi başarılı olmayacaktır. Ayrıca, Facebook’un ürünleri ve hizmetleriyle uyumlu bir ödeme sistemi oluşturmak yerine neden tamamen yeni bir dijital para birimi oluşturmak için zaman ve kaynak harcadığını merak eden seçkin bir kripto para birimi uzmanı grubu bulunmaktadır. Apple Pay ve PayPal gibi diğer teknoloji şirketleri, müşterilerinin yeni bir para birimine dönüştürmelerine gerek kalmadan elektronik olarak para gönderip almalarını sağlamaktadır.

“Libra ile, 40 dolarlık bir akıllı telefona ve internet bağlantısına sahip olan herkes, varlıklarını güvenli bir şekilde koruma, dünya ekonomisine erişme ve çok daha düşük bir maliyetle işlem yapma ve fazla sayıda finansal hizmete fazla etkileşim kurma olanağına sahip olacak. Libra başarılı olursa, en çok ihtiyacı olan milyarlarca insan için doğrusal olmayan bir değişikliği olabileceğine inanıyoruz. ”

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz