single-image

Ethernum’un Verimliliğini Artırmak İçin Denemeler Sürüyor

Merkezi olmayan uygulamaları (dApps) oluşturmak ve dağıtmak için dünyanın en büyük platform olan Ethereum (ETH) geliştiricileri, akıllı sözleşme platformunu etkin bir şekilde ölçeklendirmek için farklı yaklaşımlarla denemeler yapıyor.

Ethereum Kurucu Vitalik Buterin olan kabul Ethereum şebeke için veri tabakaları gibi diğer blockchain platformlar kullanarak. Bu platformlar arasında Bitcoin Cash (BCH), Ethereum Classic (ETC) ve potansiyel olarak göreceli olarak yüksek işlem hacmine sahip birkaç şifreleme ağı bulunmaktadır.

Bitcoin Cash Blockchain Ethereum’dan 7 kata kadar daha fazla üretkenliğe sahiptir
Şu anda, BCH blok zinciri, yaklaşık 600 saniyede (yaklaşık 53,333 bayt / saniye) 32 MB veri işleyebilir. Bu, Ethereum’un mevcut üretim kapasitesinden yaklaşık 7 kat daha yüksektir – çünkü ETH blok zinciri sadece yaklaşık 8 kilobayt / sn (8192 bytes / sn) işleyebilir.

Bitcoin (BTC) en güvenli kripto para birimi ağına sahip olsa da , işlem işlem ücretleri, Ethereum için pratik olarak bir veri katmanı olarak hizmet etmemesi için çok yüksek olabilir. Buterin, işlem maliyetlerinin önemli ölçüde düşük olması nedeniyle Bitcoin Cash’in blok zincirinin geçici olarak ETH için bir veri katmanı olarak hizmet edebileceğini düşünüyor.

Buterin Kısa Süreli Ölçeklenebilirlik Çözümleri Arıyor
Bununla birlikte, Rus-Kanadalı programcı, Bitcoin Cash’in 10 dakikalık blok süreleriyle ilgili endişelerini dile getirdi ve BCH ağını veri işleme amacıyla kullanmaya çalışırken en temel zayıflık olduğunu düşünüyor.

Buterin ayrıca, Ethereum’un ağ kapasitesini artırmak için şu anda kısa vadeli çözümler araştırmakta olduğunu belirtti. DApp geliştirme platformunun yakın gelecekte Ethereum 2.0’a geçiş yapması bekleniyor , ancak kesin bir tarih henüz kesinleşmedi.

Ethereum 2.0, platformun genel verimliliğini önemli ölçüde iyileştirmeyi amaçlayan cryptocurrency blokajında ​​sistem genelinde yapılan önemli güncellemelerden oluşacak.

Ethereum’un Üretimi Geçenlerde 7 TPS’ye Kadar Düştü
Ethereum geliştiricileri şu anda kripto platformu saniyede yaklaşık 25 işlemler (TPS) işlemek için beklerken, onun boyunca etmiştir aşılmadığı 11 TPS bu ay. Bazı günler, ETH blockchain’in üretkenliği 7 TPS kadar düşük olmuştur.

Özellikle, Ethereum ağı son zamanlarda en fazla sayıda bekleyen işlem yaşamıştır – bu da ETH geliştiricilerin yakında kripto ağının verimlilik oranını arttırmak için etkili bir yol bulması gerektiğini gösterir.

İş Kanıtı’ndan İş Kanıtı’na Geçiş
Bu sorunları ele almak için Buterin, kripto ağına periyodik güncellemeler içeren Ethereum için (2020 yılına kadar) kapsamlı bir yol haritası geliştirdi . Ethereum’a yapılan ana değişikliklerden biri, şu andaki enerji yoğun iş kanıtı (PoW) konsensüs protokolünden, riskli kanıt (PoS) fikir birliği algoritmasına geçişi içerecektir.

Ek olarak, Ethereum’un geliştiricileri çeşitli ağ paylaşım teknikleri uygulayacak ve ayrıca Plazma ve Raiden gibi birkaç katman iki çözümü üzerinde çalışmışlardır.

PoS yayınlandıktan sonra ETH işlemlerinin oldukça ucuz olması ve yeni blok üretim sürelerinin daha hızlı olması bekleniyor. Bu arada, Plazma gibi ikinci katman çözümleri Ethereum’u daha ölçeklenebilir hale getirebilir .

“Gölge Zincir” Kullanımı
CoinSpice ile yakın zamanda yapılan bir röportaj sırasında Buterin, Ethereum protokolünü ölçeklendirme ve geliştirme konusunda çeşitli yaklaşımları ele aldı. Bitcoin Dergisi’nin kurucusu, hesaplama sürecini ana blok zincirinden çıkaran bir “gölge zinciri” kullanılmasını önerdi. Bununla birlikte, durum geçiş fonksiyonları her 100 bloktan sonra zincir halinde kaydedilmektedir.

Buterin’in açıkladığı gibi, bu teknik ağın seçici bir şekilde onaylanmasına izin verir, çünkü bir bloğu onaylayan ETH düğümü, Ether birikintileri ile orijinalliğini garanti etmelidir. Doğrulayıcı görevini düzgün yapmazsa, fonları yakılır.
Buterin bu yönteme “etkileşimli hesaplamalı oyun” yaklaşımı adını verdi.

“Uzun vadede, bu programların veri katmanının Ethereum 2.0’ın olmasını bekliyoruz. Ethereum 2.0 var olana kadar, sahip olduğunuz ilk önce mevcut Ethereum zincirinin başında geliyor, ancak mevcut Ethereum zinciri zaten% 100 dolu ve bir süredir doluydu. ”
“Ölçeklenebilirliğini artırmak için marjinal şeyler yapabiliriz, ancak hala nispeten pahalıdır ve bu nedenle göz önünde bulundurmanız gereken başka bir strateji var. Bazı kısa vadeli şeyler yapmak, temel olarak, sadece bu ikinci kademe blokajları ekstra veri katmanları olarak kullanmaktır. ”

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz