single-image

Ethereum Cephesinde Neler Oluyor Düşüş Sürecek mi

Bitcoin’den sonra ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum, pazardaki yerini yavaş yavaş kaybediyor gibi görünüyor. Piyasa kapitalizasyonu haziran ayının sonundan bu yana neredeyse yarı yarıya azaldı ve tüm zamanların en yüksek seviyesinin sadece küçük bir kısmıyla işlem görüyor.

Ethereum, 13 Ocak 2018’de, ICO’lar ve genel kripto pazarının agresif bir şekilde yükseliş göstermesi nedeniyle Ethereum 1432 Dolar gibi rekor bir seviyeye ulaşmıştı. Ancak şu anda Ethereum, tüm zamanların en yüksek fiyatının sadece % 12’si kadar olan 175 Dolar ‘dan işlem görüyor.

Ancak aynı durum Bitcoin için de geçerli değil Bitcoin de 2017 yılının uzun ve yüksek fiyatlı bir sexondan sonra bir düşüş yaşadı. 52 haftanın en düşük seviyesi 3191 Dolar ‘dır fakat bitcoin fiyatı tırmandı ve yukarı doğru hareket etmeye başladı. Bitcoin için rekor 17 Aralık 2017’de 20.089.00 Dolar olan tüm zamanlarının % 50’sini oluşturan 2019 yılının üçüncü çeyreğinde 10 bin dolar civarında işlem görüyor.

Öte yandan, Ethereum piyasa kapitalizasyonu açısından da genel bir düşüş eğilimine geçmiştir. 2019 yılının ilk çeyreğinde pazar kapitalizasyonu 31 milyar dolar olarak gerçekleşmişti, fakat geride kalan günlerden sonra bugünlerde 18 milyar dolara kadar geriledi. Toplam Kripto Pazar payının yaklaşık % 7’sine sahiptir.

Ethereum 2.0’dan ne bekleniyor? Ethereum düşüşü, ICO’ların ve Ethereum bazlı altların düşüşüne bağlanabilir. 2017’de ve 2018’in başlarında, Ethereum fiyatı, binlerce projenin başlaması ayrıca projeleri için fon toplamak amacıyla Ethereum blockchain üzerinde kendi belirteçleri için oluşturdukları ICO furyası nedeniyle yükseliyordu demek pek yanlış olmaz. Daha sonra ICO projeleri ile kendilerinden para toplayan şirketler kripto varlıklarını tasfiye ettiler.

Şimdi, Ethereum blockchain ile ilgili ölçeklenebilirlik sorunları, ciddi şirketleri şu anda üzerinde projeler geliştirmekten alıkoyuyor. Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin de bunu itiraf etmişti.

“Ethereum blockchain ‘neredeyse yıllardır doluydu, uygulama geliştirmenin hala iyi olduğunu düşünüyorum, ancak ölçeklenebilirlik teknikleri göz önünde bulundurularak önemli bir şey geliştirilmeli…”

Ancak tüm bu sebepler bir son mu, yoksa Ethereum’un sonu olmayabilir mi. Ethereum Ağı 2020 – Serenity’de büyük bir güncelleme yapması bekleniyor. Bu güncelleme ile blok zincirin ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmesi bekleniyor. Son olarak , Buterin Serenity güncelleme Ethereum bir saniye içinde ve onlarca işlemden nereyse binlerce işlem yapmayı sağlayacak bir güncelleme olacağını belirmişti “Ethereum 2.0 aslında dünya bilgisayar olacak.”

Ethereum yükseltmesi, yatırımcıların kripto para birimine olan ilgisini tekrar çekeebilecekmi, sadece zaman gösterecektir. Ancak, Ethereum ağı geliştiriciler arasında oldukça popüler olmaya devam ediyor. Ethereum’da 250.000 ila 350.000 geliştirici olduğu tahmin edilmektedir.

Ethereum için yakın zamanda beklenebilecek iyimser fiyat tahminleri öncelikle 250 Dolar seviyesi ve ardından yeniden 350 Dolar seviyesi olabilir. Aşağı yönde satış baskısı artarsa 150 Dolar seviyesi ardından 120 Dolar seviyeleri destek olarak karşımıza çıkabilecek seviyelerdir.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz