single-image

Ethereum (ETH) Nedir?

Bitcoin , blockchain teknolojisi ve beraberindeki teknik ve ekonomik mekanik alanlarına dayanan tüm bir yenilik endüstrisini başlatan eski, orijinal kripto para birimidir. Öncelikle hükümetlerin veya üçüncü tarafların yetkisi dışında bir değer deposu ve bir değer değişimi ortamı olarak öngörülen Bitcoin uygulaması, yeni bir finansal teknoloji yaratarak bireysel ekonomik özgürlüğü sağlamaya odaklanıyor.

Bununla birlikte, Blockchain teknolojisi, kriptografi, dağıtık hesaplama ve ekonomi gibi Bitcoin gibi bir sistemde uygulama, buzdağının gelecekteki engin potansiyele sahip endüstrisinin ucu oldu. Ethereum, çok çeşitli uygulamalar için blockchain teknolojisini kullanma potansiyeline kapıyı açtı.

Ethereum Nedir?

Dağıtılmış bir dünya bilgisayarı olarak ayarlanan Ethereum , turing-komple akıllı sözleşme işlevselliğine sahip, açık kaynaklı, halka açık bir blok zinciri ve merkezi olmayan bir bilgi işlem platformudur . 2013 yılının sonlarında, o zamanlar 19 yaşında bir Vitalik Buterin tarafından , bilgisayar programlarını uluslararası bir dağıtılmış düğümler ağı üzerinden depolamak ve yürütmek için hipotetik olarak kaldırabilecek bir platform olarak önerilmiş olan Ethereum , yurtdışındaki en iyi bilinen ve kurulan kripto para birimi oldu. Bitcoin.

Ethereum’un Tarihi

Ethereum, modern şifreleme para birimi alanını şekillendirmede büyük etkisi olan uzun, tartışmalı ve oldukça önemli bir tarihe sahiptir. Beyaz kağıt sonlarında 2013 yılında Vitalik önerdiği Ethereum dönemin başlangıcı oldu.

Bilgisayar programlarını yürütmek ve depolamak için dağıtılmış bir dünya bilgisayarı olarak belirtilen amaç, blok zincir teknolojisinin sağladığı potansiyelden tam olarak faydalanan dağıtılmış bir bilgisayar platformu oluşturmaktı. Vitalik’in makalesinin tanıtımına koyduğu gibi:

“Ethereum’un sağlamayı amaçladığı şey, kullanıcıların isteğe bağlı durum geçiş işlevlerini kodlamak için kullanılabilecek“ sözleşmeler ”oluşturmak için kullanılabilecek, yerleşik, tam teşekküllü Turing-komple bir programlama dili olan bir blok zinciridir. yukarıda, henüz hayal etmediğimiz pek çok kişi gibi, mantığı birkaç kod satırına yazarak ”

Alıntıda “yukarıda tanımladığı” sistemler, günümüzde zincir üstü dijital varlıklar (ERC-20 belirteçleri), maddi olmayan varlıklar, merkezi olmayan borsalar gibi Ethereum blockchain üzerine inşa edilmiş ortak uygulamaları (dapps) ifade eder. zincir kimliği ve itibar sistemleri, eşler arası kumar, merkezi olmayan özerk organizasyonlar (DAO’lar) ve en önemlisi akıllı sözleşmeler .

Akıllı sözleşmeler, Ethereum’un temel özelliğidir ve temel olarak ağ üzerinde değerli bir şeyin değişimini kolaylaştıran, blok zincirinde sabit olarak depolanan kendiliğinden çalışan programlardır. Belirli koşullar yerine getirildiğinde ve üçüncü tarafların veya sansürün etkisinin dışında kaldıklarında ve Ethereum ağı çalıştığı sürece hiçbir kesinti yaşamadıkça uygulanırlar.

Beyaz kağıtta belirtilen projenin genel tutkusu ve genç kurucusunun teknik uzmanlığı, kripto-para birimi alanında birçok kişinin dikkatini çekti. Platformun temel yeniliği “Ethereum Sanal Makinesi” (EVM) olarak tanındı ve Ethereum ağı üzerinde çalışan ve programlama dili ne olursa olsun, herhangi bir programı Ethereum blockchain üzerinde çalıştırabilen bir turing-komple yazılımdır. Sonuç, tek bir platformda çok sayıda ademi merkeziyetçi uygulama oluşturma potansiyelidir.

Ethereum’un erken gelişimi, 2014 yılının başlarında Vitalik ve Anthony Di Iorio, Charles Hoskinson ve Mihai Alisie gibi küçük bir ekiple başladı. Proje İsviçre şirketi Ethereum Switzerland GmbH ve sonrasında İsviçre kar amacı gütmeyen Ethereum Vakfı ile başladı.

Vitalik Buterin

O sırada, Joseph Lubin Switzerland GmbH’deki COO’du ve Ethereum Vakfı’nın kurulmasına yardımcı oldu. ConsenSys’in kurucusu olarak cryptocurrency topluluğunda önemli bir isim olmaya devam ediyor .

Temmuz 2014’te Ethereum, Temmuz-Ağustos aylarından 14 milyon doların üzerinde bir topluluğa ulaştı. Aynı yılın eylül ayında, Ether (Ethereum para birimi) yatırımcılara ve geliştirme ekibine dağıtılırken, kalan fonlar Ethereum Vakfı’na gitti.

Temmuz 2015’te, ilk ana ağ olan Ethereum’un deneysel sürümü piyasaya sürüldü ve “ Frontier ” sürümünü etiketledi . Ethereum platformuna ilk büyük yükseltme Mart 2016’da “ Homestead ” olarak piyasaya sürüldü ve doğal gaz fiyatlandırması, güvenlik ve işlem işlemlerine odaklanan ve kararlı olarak kabul edilen ilk yükseltme oldu. O zamanlar, Ethereum eleştirmenleri, bir Turing komple platformunun önemli miktarda potansiyel geliştirme uygulamaları sunmasına rağmen, onunla birlikte ciddi ve potansiyel olarak ölümcül güvenlik kaygıları getirmesine rağmen, güvenliği ve istikrarı konusunda hala temkinliydi.

DAO
Güvenlik kaygılarına rağmen, topluluktan duyulan heyecan dalgası üzerine DAO , VC fonuna yatırımcı olarak işleyen merkezi olmayan bir özerk organizasyon oluşturdu. DAO, 11.000’den fazla insanın katkısıyla yaklaşık 150 milyon dolar topladı ve ademi merkeziyetçi bir yatırım aracı olarak işlev görecek şekilde tasarlanan akıllı sözleşmelerin yeni ve kendiliğinden çalışan bir kombinasyonu olarak görüldü.

Kötü niyetli olarak, DAO Haziran 2016’da, bilinmeyen kullanıcıların kodundaki bir güvenlik açığından yararlanabileceği ve 50 milyon ABD Dolarını farklı bir DAO’ya (Karanlık DAO olarak da bilinir) taşıyabileceği hacklendi . Ayrıca, bir kez kamuya açık olan kullanıcılar, kalan fonları White Hat DAO adlı üçüncü bir DAO’ya aktarmak için aynı güvenlik açığını kullandılar.

DAO nedir?

Ortaya çıkan serpinti yoğun ve oldukça kutuplaşmıştı. İki taraf, bir tarafın blok zincirinin değişmezliğinin ve “yasa olarak kod” un temel ilkesinin kırılmayacağını iddia ederken, diğer tarafın, yatırımcıların fonlarını iade etmeleri ve bilgisayar korsanlarının paraya erişimini engellemesi için protokolün zorlanmasını savundu. Orijinal Ethereum blockchain üzerinden para alıyor.

Sonunda, Vitalik Buterin Temmuz 2016’da madencilerin sert çatal konusunda anlaştıklarını ve çatatanın yakın olduğunu açıkladı. Bununla birlikte, azınlıktaki bir madenciler, platformun temel ilkesini baltalarken gördükleri protokolü onaylamama konusundaki inançlarına bağlı kalmaya devam ediyorlardı. Böylece, Ethereum çatallandı ve yeni zincir Ethereum ve eski, çatalsız zincir Ethereum Classic olarak tanındı ve Ethereum topluluğunu etkili bir şekilde böldü.

Zaman ilerledikçe, işletmelerin, geliştiricilerin, madencilerin ve kullanıcıların çoğunluğu Ethereum (forked) zincirini tercih ettiler ve Ethereum adlı mevcut en yüksek pazar başlığına ve arkasındaki en büyük topluluğa sahip zinciri. Ethereum Classic (ETC) de popüler bir kripto para birimidir, ancak ETC’nin arkasındaki ekiple Ethereum zinciri ile aynı güncellemeleri uygular ve platformu aktif olarak geliştirir.

Ethereum vs. Ethereum Classic

Ethereum’a yapılan en son büyük yükseltme, Ethereum’un Satış Kanıtı yükseltmesine geçişi için temel atması beklenen iki parçalı Metropolis yükseltmesinin ilk parçası olan “ Metropolis – Byzantium ” şeklinde geldi. “ Casper ” ve nihai parçalama uygulaması.

Ethereum, daha geniş kripto para birimi endüstrisindeki son ölçeklendirme problemlerinin ön saflarında yer aldı. Yüksek gaz ücretlerinden ve yavaş işlem sürelerinden rahatsız olan Ethereum, platformunda çalışan binlerce dapps talebini karşılamak için ölçeklendirme kabiliyeti ve geniş bir merkezi olmayan katılımcı ağını desteklemek için yeterli yüksek verimlilik kapasitesiyle ilgili ciddi endişelerle karşı karşıya.

Önerilen çözümler, yukarıda belirtilen Casper güncellemesinde ve en sonunda , ağ tıkanmasını hafifletmek ve ağın ölçeklenmesini kolaylaştırmak için tasarlanmış benzersiz bir yatay veritabanı mimarisi bölme yöntemi olan paylaşıma geçişe geçecek şekilde ayarlanmıştır .

Ethereum Nasıl Çalışır?

Ethereum Sanal Makinesi (EVM), Ethereum ağı üzerinde çalışan bir Turing-komple yazılımdır. Dağıtılmış bir bilgisayar ağında komut dosyaları çalıştırır ve akıllı sözleşmelerden DAO’lara kadar her şeyin yürütülmesini ve saklanmasını sağlar. İşlevsel olarak, Ethereum, geliştiricilerin üzerine merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasına izin verir. Bu oyunlar, dağıtılmış kayıtlar, organizasyonlar ve daha fazlasını içerebilir.

Ethereum’un arkasındaki tasarım, beyaz kağıda dayanarak, aşağıdaki prensipleri izlemeye yöneliktir:

Basitlik – Protokol, veri saklama maliyetinde veya zaman yetersizliklerinde bile mümkün olduğu kadar verimli olmalıdır.
Evrensellik – Bir Turing-complete komut dosyası, bir geliştiricinin herhangi bir akıllı sözleşmeyi veya işlem türünü programlamak için kullanabileceği bir dil sağlar.
Modülerlik – Ethereum protokolü mümkün olduğunca modüler ve ayrılabilir olacak şekilde tasarlanmalıdır.
Çeviklik – Protokol taşa kurulmaz ve ölçeklenebilirlik veya güvenlik için protokol mimarisini veya EVM’yi geliştirme fırsatlarından yararlanılır.
Ayrımcılık Yapmama / Sansür Dışı Bırakma – Protokol, belirli kullanım kategorilerini aktif olarak sınırlamaya veya önlemeye çalışmamalıdır.
Ethereum’un Faydaları
Ethereum’un sadece blok zinciri tabanlı bir platform olarak değil, aynı zamanda diğer blok zinciri tabanlı platformlarla karşılaştırıldığında sağladığı avantajlar:

Ulaşılabilirlik – Bir üçüncü taraf veride herhangi bir değişiklik yapamaz.
Yolsuzluk / Sabotaj Kanıtı – Sansür, küresel durumu kabul eden geniş ve merkezi olmayan ağın PoW fikir birliği ile mümkün değildir.
Güvenlik – PoW konsensüsünün kombinasyonu, işlem modelinde kullanılan şifreleme teknikleri ve merkezi bir başarısızlık noktasının olmayışı, ağı, bilgisayar korsanlığı ve manipülasyona karşı korur.
Kapalı Kalma Süresi yok – Ethereum blockchain üzerinde çalışan uygulamalar, akıllı sözleşmeler, organizasyonlar, vb. Her zaman çalışıyor ve kapatılamıyor.
Ethereum’un Dezavantajları
Turing-complete bir platform olarak, Ethereum akıllı sözleşmelerde kullanılan temel programlama dili olan Solidity’de yararlanılabilecek kırılganlıklara karşı hassastır. Akıllı sözleşme güvenliği büyük bir endişe haline geldi ve DAO kesimi, akıllı sözleşmelerin uzun vadeli uygulanabilirliği konusundaki kaygıların ana kaygılarından yola çıkarak yol açtı.

Ethereum ayrıca , Ölçeklenebilirlik Üzerine Güvenlik ve Yerelleşme konularına da büyük önem vermektedir . Ölçeklenebilirlik çözümleri çalışmalarda ve ufukta olsa da, Ethereum için düşük verimlilik kapasitesi ve yüksek gaz maliyetleri şu anda alışkın oldukları uygulamaların yanı sıra geliştiriciler için de ücretsiz kullanım arayan ana kullanıcılar için elverişsiz kılmaktadır. gaz maliyetlerinin bazı durumlarda aşırı derecede yükseldiği uygulamalar.

İşlem modeli
Ethereum, UTXO Bitcoin modelinden ziyade, kullanıcılar için modern bir bankacılık modeline benzeyen hesap tabanlı bir model kullanıyor . Ethereum’un küresel durumu, 20 baytlık adreslerden oluşan ve hesaplar arasındaki değer veya bilgilerin her işleminin bir devlet geçişi olarak kabul edildiği bu hesaplara ayrılmıştır.

Bir Ethereum hesabı 4 alan içeriyor. Şimdiki zaman , eter denge , sözleşme kodu ve depolama . İki tür hesap vardır: harici hesaplar ve sözleşme hesapları . Dışarıdan sahip olunan hesaplar, özel anahtarlarla kontrol edilen, herhangi bir kod içermeyen ve işlem oluşturmak ve imzalamak için kullanılabilen kullanıcı hesaplarıdır. Bir sözleşme hesabı, akıllıca bir sözleşmedir, kodla çalıştırılır ve mesajların ve kodların saklanmasına ve diğer sözleşmelerle ve dışarıdan sahip olunan hesaplarla iletişim kurulmasına izin veren mesajları alır.

Eter , Ethereum platformunun para birimi iken, Gaz , ağdaki işlemler ve hesaplamalar için kullanılan Ether’ın türevidir. Ethereum üzerinde daha derinlemesine bilgi bulabilirsiniz bir takım nedenlerden için Bitcoin UTXO modeli üzerinde hesap tabanlı bir model seçtik burada .

Ethereum Madenciliği
Ethereum madenciliği , birçok yönden Bitcoin madenciliğine benzer. Bununla birlikte, Ethereum blockchain’in yalnızca blockchain işlem listesini değil, aynı zamanda ağın en son durumunu depoladığı temel bir fark vardır.

Ethereum ayrıca, blok zinciri durum düzenlemesinin bir parçası olarak Merkle Ağaçları yerine Patricia Ağaçlarını kullanır. Patricia Ağaçları , Ethereum’un her bir bloktaki blok zincirinin durumunu etkin bir şekilde saklamasını ve ayarlamasını sağlayan Merkle Ağaçlarının değiştirilmiş bir şeklidir .

Ethereum blockchain ve madenciliğin diğer bazı önemli özellikleri şunlardır:

12 saniye bloklama zamanı
Ethash Madencilik Algoritması (DAG kullanır)
3 ETH Statik Blok Ödülü
Madenler blokta harcanan gazı telafi etti.
Amcaları blok olarak dahil etmek için ekstra ödül.
Ethereum Mine nasıl

Komple Rehberimizde Ethereum Mining hakkında daha fazla bilgi edinin

fikir birliği
Ethereum şu anda değiştirilmiş bir Nakamoto Konsensüs Çalışma Kanıtı (PoW) konsensüs modeli kullanmaktadır. Ağ dünyadaki binlerce merkezi olmayan düğümden oluştuğu için Ethereum’daki PoW fikir birliği son derece güvenlidir.

PoW Ethereum modelindeki madencilik, hızlı bir doğrulama süresi elde etmek için tasarlanan Ethash (DAG) algoritmasını kullanıyor . Ek olarak, büyük ölçekli madenciler, algoritmanın büyük bellek gereksinimlerinden dolayı büyük işlemlerden nispeten daha az fayda elde eder.

Bu model sonunda, yaklaşmakta olan Casper güncellemesiyle , bir Öngörü Kanıtı konsensüs uygulaması ile değiştirilecektir .

Akıllı Sözleşmeler ve Dapps

Akıllı sözleşmeler ve geliştiricilerin Ethereum’da merkezi olmayan uygulamalar oluşturma yeteneği, en belirgin özelliğidir. Oyun olarak çalışan ekiplerin kurulmasından Ethereum’da kendi ERC-20 belirteçlerini serbest bırakan ekiplere kadar, daha geniş kripto para birimi endüstrisindeki çok sayıda önemli gelişme EVM’nin bu işlevselliğini kullanarak sağlandı.

Sağlamlık şu anda ancak, Ethereum halen olarak bilinen yeni Beta programlama dili deniyor, akıllı sözleşmeler yazmak ve dapps oluşturmak için kullanılan birincil programlama dilidir Vyper sırayla akıllı sözleşmeler için çok basit, güvenli olması gerekiyordu ve denetlenebilir dil sağlamlığı çevreleyen karmaşıklık eksikliklerinden bazılarını hafifletmek için.

Ethereum, genel uygulama ve verimlilik taleplerini karşılamak için ölçeklenebilirse, platformdaki olası dapp tekrarlamaları sonsuzdur. Geliştiriciler, yarattıklarını paraya dönüştürecek yeni yollara sahip olacaklar, kullanıcılar pahalı ve verimsiz üçüncü şahıslara yüklenmeyecek ve sonunda uygulamalar (ve hatta blokajlar) birbirleriyle birlikte çalışabilir hale gelecek ve tamamen yeni bir uygulama geliştirme ve yenilik paradigması güçlendirilecektir.

Ethereum’un Geleceği
Ethereum, şifreleme dünyasının merkezi olarak Bitcoin ile birlikte sürekli olarak yerleştirilmiş görünüyor. Ethereum ağında standartlar önerilmiş ve uygulanmış, geniş ve özel bir geliştirici topluluğu ve arkasındaki çeşitli katkıda bulunanlar ve Vitalik Buterin’in öncülüğünde vokal, yetenekli bir lider olan Ethereum geleceği parlak görünüyor.

Ethereum, sadece blockchain alanında değil, aynı zamanda daha büyük teknik topluluklarda da en göze çarpan görevlerden bazıları olarak görülen parçalanmaya geçiş planlaması gibi gelişmelerle sektördeki yenilikçiliğin sınırında kalmaya devam ediyor. Ethereum ayrıca, aktif olarak veya potansiyel olarak geliştirdikleri bir dizi geleceğin teknolojisini de içerir:

Cüzdanı Kaydetmek
Mahsul Sigortası
Dağıtılmış Veri Yayını
Multisig Emanet
Bulut bilişim
P2P Kumar
Tahmin Piyasaları
Merkezi Olmayan Pazarlar
Ethereum ekibi yalnızca çığır açan yenilikler geliştirmekle kalmıyor, aynı zamanda Ethereum ağının sınırları dahilinde kendi projelerini geliştirmek için ağa katılan daha büyük topluluk da önemli katkılarda bulunuyor.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz