single-image

Blockchain Teknolojisi Nasıl Çalışıyor?

Blockchain Teknolojisi, şifreleme para birimi Bitcoin’in ardında teknolojik ilerleme olarak başladı. Blockchain Teknolojisi , bugün iş uygulamaları alanında görünmektedir. Bir blok zincir, genel anlamda, blokların veri birimlerini sakladığı blok zinciridir. Bitcoin’in blok zincirinde bu veriler işlemlerdendir.

Özel anahtar şifrelemesi,
Ortak bir kayda sahip dağıtılmış ağ ve
Sistem değiş tokuşları, kayıt tutma ve güvenceden yararlanma konusunda teşvik.
Ayrıca okuyabilirsiniz: Nakit ile Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Gelişmelerin Detaylandırılması
Aşağıdakiler, bu gelişmelerin bilgisayar bağlantıları sağlamak için nasıl bir işbirliği içinde olduklarının bir açıklamasıdır.

İki kişi internet üzerinden işlem yapmak istediğinde, her ikisinin de özel bir anahtarı ve genel anahtarı vardır . Blockchain teknolojisinin bu segmentinin temel nedeni, güvenli bir dijital kimlik referansı oluşturmaktır. Kimlik, özel ve genel şifreleme anahtarlarının bir karışımının sahipliğine bağlıdır.

Bu tuşların kombinasyonu, son derece yararlı bir dijital imza yaratarak hünerli bir onay formu olarak görülebilir . Bu nedenle, bu imza sahipliğin istikrarlı kontrolünü sağlar.

Kimlik : Her halükarda, güçlü mülkiyet dijital bağlantıları güvenceye almak için yeterli değil. Doğrulama açıklanırken, işlemleri ve yetkileri onaylama yöntemleri ile birleştirilmelidir.

Blok zincirler için bu dağıtılmış bir ağla başlar.

Dağıtılmış bir sistemin avantajı ve gerekliliği ‘ormana bir ağaç düşerse’ düşünce testi ile açıklanabilir.

Bir ağacın ormana düşmesi durumunda, kameraların düşüşünü kaydeden kameralarla, ağacın düştüğünden emin olabiliriz. Ayrıntıların (neden veya nasıl) belirsiz olup olmadığına bakmaksızın görsel kanıtımız vardır.

Bitcoin blok zincirinin tahmininin büyük bir kısmı, ilişkideki kameralara benzer doğrulayıcıların benzer bir şey gördükleri bir anlaşmaya vardıkları ancak kameralar yerine matematiksel hesaplamaları kullandıkları geniş bir sistem olmasıdır.

Sistemi korumak için sistemin boyutu çok önemlidir.

Bu, blockchain’in en çekici özelliklerinden biri – çok pahalı ve çok fazla kayıt gücü biriktirdi. Oluşturma sırasında, bitcoin 3.500.000 TH / s ile güvence altına alınmıştır, gezegendeki en büyük 10.000 bankanın katılımı sağlanmıştır. Hala daha olgunlaşmamış olan Ethereum , Google’dan daha fazla 12.5 TH / s tutturulmuştur ve hala test modundadır.

Kayıt sistemi
Şifreleme anahtarlarının bu sistemle birleştiği noktada, süper yararlı bir dijital iletişim türü ortaya çıkar. İşlem, kendi özel anahtarlarını almak, bir bildirimde bulunmakla – bitcoin nedeniyle, kriptografik para gönderdiğinizi – ve B’nin genel anahtarına katmakla başlar.

Protokol
Bir blok – bir dijital imza, zaman damgası ve önemli veriler içeren – daha sonra, sistemdeki tüm düğümler iletilir.

Şebeke servis protokolü

Bir realist, “ormana düşen ağaç” teorisine çeşitli şekillerde meydan okuyabilir. Örneğin, neden bir ağacın düşüp düşmediğini kaydetmek için kameraları tutan milyonlarca bilgisayar olabilir? Günün sonunda, sistemi güvenli kılmak için nasıl faydalanabileceğini bulmaya nasıl karar verirsin?

Blokajlar sayesinde, sisteminize fayda sağlamak için bilgisayar işlem kapasitenizi sunarak, bilgisayarlardan biri için bir ödül vardır. Genel halkın ihtiyacına yardımcı olmak için bir erkeğin kişisel çıkarları kullanılıyor.

Bitcoin ile protokolün amacı, aynı bitcoinin aynı anda bağımsız işlemlerin bir parçası olarak kullanılamayacağını, bunun tespit edilmesi zor olacak şekilde silmektir.

Şebeke servis protokolü

Bitcoinlerin ve değerlerine sahip olan baz birimlerinin (satoshis) sahip olması ilginç olmalıdır. Bunu başarmak için, sisteme hizmet eden düğümler, iş kanıtı matematik problemleriyle başa çıkmaya çalışarak her bir bitcoin için geçmiş işlemleri yapar ve takip eder.

Temel olarak CPU kontrolleriyle oy kullanır, yeni bloklarla ilgili anlaşmalarını bildirir veya geçersiz blokları reddederler. Madencilerin çoğunluğunun benzer düzenlemeyi kabul ettiği noktada, zincire başka bir blok daha ekliyorlar. Bu blok zaman damgalıdır ve bilgi veya mesaj içerebilir.

Her blok zinciri için tür, miktar ve onay farklı olabilir. Blockchain protokolünü içerir – veya geçerli bir işlem olup olmadığına veya geçerli bir bloğun geçerli olup olmadığına ilişkin kuralları içerir. Gerekli tüm kurallar ve teşvikler, işlem onayının nasıl doğrulanması gerektiği konusunda fikir birliğine varıldığında yeterli sayıda düğüm geldiğinde oluşturulabilir .

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz