single-image

Danimarka Vergi Dairesi, Kripto Borsalarından Kullanıcılara Ait Verileri Toplayacak

Danimarka Vergi Ajansı, işlem ücretlerini ödeyip ödemediklerini görmek için yerel kripto para birimi borsalarındaki kullanıcı bilgilerini toplamak için adım attı.

Ajans Pazartesi günü yaptığı açıklamada , ülkenin Vergi Konseyi’nin Kripto para kullanıcılarının verilerini ticari işlemleri, isimleri ve adresleri ve merkezi şahıs sicilini (CPR) içeren bilgileri topladığını ilk defa olduğunu duyurdu . Şimdi üç farklı kripto borsası, 2016-2018 dönemine ait verileri ajansa teslim etmek zorunda olacak.

Onun içinde uygulamaya Vergi Konseyi, Skattestyrelsen aracılığıyla “uygulanmayan mükellefler ve şirketlerin sanal para işlemleri hakkında bilgi edinmek amaçlanıyor.”

Uygulama, ajansın Danimarkalı kripto para tüccarlarının isi belirtilmeyen bir Finlandiya borsası üzerindeki faaliyetleriyle ilgili olarak Finlandiya’nın vergi makamlarından aldığı bilgiler sonrasında geldi.

Skattestyrelsen’deki kişisel vergi direktörü Karin Bergen duyuruda, “Çok fazla ilerlemeden bakmamız gereken büyük bir pazar olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Geçen ay yayınlanan bir bildiride , ajans, Finlandiya’daki bitcoin borsalarında 2015-2017 döneminde yaklaşık 2700 Danimarkalı vatandaşının 100 milyon Danimarka kronu (15.35 milyon ABD Doları) değerinde kripto ticareti yaptığını söyledi.

Bergen, “Bu muhtemelen buzdağının sadece görünen kısmı” dedi ve “Nispeten küçük bir bitcoin alışverişi olmasına rağmen, bu bilgi alandaki eğilimleri ve modelleri açıkça gösteren çok değerli bir kaynak olmaktadır” dedi.

Geçtiğimiz ay, Ulusal Vergi Dairesi tarafından yapılan bir araştırmaya dayanarak, ajans kripto para biriminde alım satım yapmayı düşünen 450.000 kadar yerel vatandaş olduğunu ancak bunun sadece yarısının vergi kurallarının farkında olduğunu söyledi. Kripto yatırımcılarının herhangi bir kar üzerinden vergi ödemeleri gerektiğini, vergi indirimi için ise kayıp talep edilebileceğini de ayrıca vurguladı.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz