single-image

Bitcoin Fiyatı 8.000 Dolara Kadar Düştü Peki Sebepler Neler

Bakkt’ın Bitcoin vadeli işlem platformunun yayına girmesinden yalnızca bir gün sonra, Bitcoin 9000 doların altına düştü ve yaklaşık 8,000 dolardan işlem gördü.

Neden? Pek çok spekülasyon var, BitMEX aracılığıyla yaklaşık yarım milyar dolar tasfiye yaşandığı tweetledi .

Bitcoin, Haziran ayından bu yana bu kadar düşük fiyat olmadı ve geçtiğimiz hafta 10.000 Dolar’ın altına düşmesine rağmen şu an fiyatlarda benzeri görülmemiş bir düşüş görülüyor.

Bu haber, Bakkt’ın futures platformunun lansmanıyla gerçekleşeceğine inanılanların aslında Fiyat düşüşü yerine trader’lar Bakkt’ın Bitcoin’in değerini yükseltmesini umuyorlardı. Bununla birlikte, platform ilk 24 saatlik çalışmasında sadece 71 sözleşmeyle hayal kırıklığı yaratan bir lansman yaptığını eklemek gerekir.

Aslında bu tür bir düşüş daha önce birçok kez meydana geldi ve bazı yatırımcılar olası sonuçlardan endişe duymuyorlar. Kısa vadeli bir düşüşün Bitcoin için bir son olduğu anlamına gelmediğini söylüyorlar. Bitcoin takipçileri ve yatırımcıları aslında bu tip dalgalanmalara oldukça alışıklar.

Yine de bu, Bakkt’ın neden yatırımcıların umduğu kadar yüksek bir fiyat getirmediğini sorgulamasına neden oluyor. Komisyoncuların sadece piyasa için hazır olmadığına veya daha sonra önemli işlemler yapmaya hazır olduklarını umabiliriz.

Ancak, diğer finansal araçlarla karşılaştırıldığında Bitcoin hala en yüksek yatırım getirisi oranlarından birine sahip, bu da varlığın ne dengeleyici ne de düpedüz başarısız olduğunu görmeden önce muhtemelen daha gidilecek uzun bir yol olduğunu gösteriyor.

Sizler için yaşananları özetlemek gerekirse;

Çok beklenen ürün piyasaya çıktığından, önde gelen kripto para birimi% 20 oranında bir düşüşle 10.150 dolardan 8.000 dolara kadar düştü.

Bu dramatik düşüş aslında pek beklenmiyordu. Aslında, son üç saat içinde, BitMEX’te 550 milyon dolar değerinde Bitcoin uzun pozisyonu ortadan kalktı – muhtemelen tüm zamanların en büyük tasfiye olaylarından biriydi.

Ancak, son birkaç gün içinde Bitcoin hash oranının 100 TH’dan 60 TH’e kadar düştüğünü belirtmek önemlidir – potansiyel olarak madencilik ekosistemindeki gelişmelerin spot değeri üzerinde bir etkisi olduğu anlamına gelir.

Ayrıca, Bakkt’ın hareketsiz lansmanının, yeni alım baskısı olmamasından ötürü satış yapan sayısız yatırımcının tetiği çekmesine neden olabileceğini belirten analistler var.

Sebepler incelenmeye devam edecektir, Kripto para piyasalarını bir çok analist inişli çıkışlı bir yolculuğa benzetmekte oldukça haklı olduğunu yine görmüş olduk. Piyasa saatler içerisinde yada dakikalar içerisinde çok ciddi değişimler yaşanabilen oldukça kırılgan ve oynaklığı ile bir kısım yatırımcıya büyük kazanç sağlarken bir çok yatırımcıyı ise korkutmaktadır.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz